statystyki

Przedsiębiorcy mogą mieć problemy z rozliczaniem wydatków na reklamę

autor: Mateusz Rychlik02.03.2015, 14:11

Wdzisiejszej coraz bardziej konkurencyjnej gospodarce często się zdarza, że przedsiębiorcy promują własną firmę w niestandardowy sposób. Może to jednak powodować problemy podatkowe w zakresie rozliczania wydatków na reklamę. Rozważmy przykładową sytuację, gdzie właściciel firmy, w ramach promocji świadczonych usług, zamierza wraz ze znajomymi wystąpić na imprezie sportowej w strojach opatrzonych firmowym logo. Jednocześnie ponosi inne wydatki związane ze startem w zawodach (takie jak koszty opłat startowych czy transportu). Pojawia się pytanie - czy wydatki te mogą stanowić koszty podatkowe firmy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem organy podatkowe różnie wypowiadają się w tym zakresie.

Stanowisko w tej kwestii zajął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBI/1/415-901/14/ESZ z 24 listopada 2014 r., który stwierdził, że do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wydatki poniesione na zakup odzieży sportowej opatrzonej znakiem towarowym firmy, natomiast nie ma takiej możliwości w odniesieniu do opłat startowych, transportu oraz napojów dla uczestników.

Organ zgodził się z wnioskodawcą, że poprzez takie działanie rozpowszechnia nazwę swojej firmy oraz buduje jej rozpoznawalność w oczach potencjalnych klientów, wobec czego wydatki na zakup odzieży sportowej opatrzonej firmowym logo mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych jako koszty reklamy. Dyrektor Izby Skarbowej nie poparł natomiast stanowiska podatnika w zakresie pozostałych wydatków poniesionych w związku z zawodami (opłaty startowe, transport, napoje). W ocenie organu stanowiły one świadczenia o charakterze osobistym i nie mają związku z działalnością wnioskodawcy.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane