Mam dosyć skomplikowaną sytuację – prowadzę działalność gospodarczą, pracuję na pół etatu, wynajmuję mieszkanie – nie chcę się wdawać w szczegóły, ale moja sytuacja podatkowa skomplikowała się w ostatnim roku – opowiada pan Krzysztof.
– Im bliżej terminu rozliczeń PIT, tym coraz większe mam wątpliwości: znajomy księgowy twierdzi co innego, urząd skarbowy co innego, a mnie się wydaje, że powinno być jeszcze inaczej. Do kogo mam się zwrócić, żeby wyjaśnił moją sprawę tak, bym nie popadł w konflikt z fiskusem i nie narobił sobie kłopotów – zastanawia się czytelnik
Rozwiązywanie swoich kłopotów pan Krzysztof może zacząć od telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej. Powinien zadzwonić na numer czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 7–18 infolinii Ministerstwa Finansów (z telefonu stacjonarnego pod numer 801 055 055, z telefonu komórkowego – 22 330 0330) i zadać pytanie. Jeśli siedzący po drugiej stronie konsultant nie będzie znał na nie odpowiedzi, poprosi o pomoc eksperta. Być może to wystarczy, by rozwiać wątpliwości naszego czytelnika.
Ale uwaga! Taką telefoniczną informację można traktować jedynie jako wskazówkę, bo podane przez konsultanta interpretacje nie są wiążące. Jeśli więc, kierując się nimi, pan Krzysztof popełni błąd, poniesie odpowiedzialność za źle wypełniony PIT.
Jeśli zatem nasz czytelnik chce mieć absolutną pewność, że postępuje słusznie, może złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową. Powinien w tym celu wypełnić specjalny formularz (dostępny na stronie www.finanse.mf.gov.pl/abc-podatkow/kip) i zapłacić za odpowiedź 40 zł. Zapłacić należy z góry na wskazane konto. Ostrożnie jednak z liczbą pytań. Za każde pytanie, nawet jeśli znajdą się w jednym wniosku, trzeba zapłacić 40 zł. Interpretację indywidualną wydaje się „bez zbędnej zwłoki”, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.
Warto wiedzieć, że nawet po otrzymaniu interpretacji nie ma obowiązku zastosowania się do niej. Ale jeśli zainteresowany zastosuje się, a jego działanie zostanie zakwestionowane, za błąd nie poniesie konsekwencji.
Podstawa prawna
Art. 14 a–p ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749).