Sprzedaż nieruchomości może być opodatkowana 10-procentowym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Dodał, że dotyczy to również otrzymanego wcześniej zadatku.
Sprzedaż nieruchomości może być opodatkowana 10-procentowym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Dodał, że dotyczy to również otrzymanego wcześniej zadatku.
Spytał o to przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności kupuje i sprzedaje nieruchomości (sklasyfikowane pod PKWiU – 68.10.1 – Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek). Obecnie rozlicza się liniowo, ale rozważa przejście w 2023 r. na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Wyjaśnił, że w 2019 r. nabył nieruchomość do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a teraz – w związku ze wzrostem cen – chce ją sprzedać. Jeszcze w tym roku chce podpisać umowę przedwstępną i niewykluczone, że otrzyma zaliczkę lub zadatek. Natomiast w 2023 r. ma zostać zawarta umowa przyrzeczona i wówczas otrzyma cenę, która przekroczy 2 mln euro.
Przedsiębiorca chciał się upewnić, czy przychód ze zbycia tej nieruchomości w 2023 r. (łącznie z uzyskanym jeszcze w 2022 r. zadatkiem lub zaliczką) będzie mógł opodatkować 10-proc. ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych. Spytał także, czy uzyskanie w przyszłym roku przychodu powyżej 2 mln euro nie pozbawi go możliwości stosowania tej formy opodatkowania od kolejnego miesiąca.
Dyrektor KIS potwierdził, że ryczałt będzie możliwy. Wyjaśnił, że jeżeli podatnik wybierze go w 2023 r. (składając naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu), to będzie mógł zapłacić od przychodu ze sprzedaży nieruchomości 10-procentowy ryczałt. Warunkiem jest, aby w 2022 r. jego przychód nie przekroczył 2 mln euro (art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym; t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1993, ze zm).
Organ potwierdził też, że otrzymane w 2022 r. zaliczka lub zadatek nie zostaną opodatkowane w momencie ich wpłaty, ale dopiero gdy przekształcą się w definitywną należność. Wyjaśnił, że „zapłata zaliczki uznawana jest za świadczenie zwrotne. Ze względu na możliwość (domagania się) jej zwrotu, nie jest pewne, czy przychód ostatecznie powstanie”. Staje się ona zatem przychodem dopiero w momencie sprzedaży nieruchomości. Takie same skutki wywołuje otrzymanie zadatku.
Jeżeli więc sprzedaż dojdzie do skutku w 2023 r., to zadatek lub zaliczka też będą opodatkowane 10-procentowym ryczałtem – podsumował dyrektor KIS.
Wyjaśnił także, że wysokość przychodów w roku bieżącym nie ma znaczenia dla możliwości opodatkowania w danym roku przychodów z działalności gospodarczej w tej formie. Jeżeli podatnik w trakcie 2023 r. przekroczy limit 2 mln euro, to prawo do ryczałtu ewidencjonowanego utraci dopiero w 2024 r.©℗
Otrzymana zaliczka lub zadatek są opodatkowane dopiero, gdy przekształcą się w definitywną należność
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4011.418.2022.3.RK
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama