Dochód ze zbycia nieruchomości przeznaczony na budowę niezwiązanych trwale z gruntem kontenerów mieszkalnych jest opodatkowany. Wydatki z tego tytułu nie są poniesione na „własne cele mieszkaniowe” – wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał mężczyzna, który sprzedał odziedziczone mieszkanie, uzyskując dochód do opodatkowania w wysokości 170 tys. zł. Złożył zeznanie roczne PIT-39 za 2021 r., deklarując w nim chęć skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Planował pieniądze ze sprzedaży mieszkania wydać do 2024 r. na zakup działki, na której posadowiłby trzy połączone ze sobą kontenery mieszkalne. Zostałyby one połączone w całość, osadzone na trwałej konstrukcji betonowej, ocieplone styropianem i elewacją, razem utworzyłyby budynek mieszkalny wyposażony w centralne ogrzewanie, wodę i prąd. Miałby on powierzchnię 45 mkw., a więc od początku 2022 r., zgodnie z art. 29 ust. 1a prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.), jego budowa nie wymagałaby uzyskania pozwolenia.
We wniosku o interpretację mężczyzna twierdził, że skoro poniesie wydatki na własne cele mieszkaniowe, to zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT i art. 21 ust. 25 ustawy o PIT nie musiałby płacić podatku od tej części dochodu.
Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zwrócił uwagę, że kontenery mieszkalne nie spełniają definicji „budynku” w rozumieniu art. 3 pkt 2 prawa budowlanego. Skoro zwolnienie z PIT dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych na „budowę, rozbudowę, nadbudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego”, mężczyzna nie ma do niego prawa i zapłaci 19 proc. podatek dochodowy na podstawie art. 30e ust. 1 ustawy o PIT – podsumował dyrektor KIS.
Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lipca 2022 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.343.2022.1.RS