Podatnik, który nie wprowadził nieruchomości do działalności, mógł opodatkować przychody z ich najmu ryczałtem – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Obecnie nie ma już co do tego wątpliwości, bo od początku 2021 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać nie tylko wynajmujący swoje nieruchomości prywatnie, lecz także prowadzący działalność gospodarczą. W sądach zapadają jednak kolejne wyroki w sprawie okresów sprzed 2021 r. WSA wydawały wówczas odmienne orzeczenia.
Wynikało z nich, że jeśli podatnik nie wprowadził lokali lub budynków do działalności gospodarczej, ale podejmował działania podobne jak w biznesie, to nie mógł opodatkować przychodów z najmu ryczałtem i musiał odprowadzić PIT na zasadach ogólnych. Organy podatkowe nadal prezentują takie stanowisko i to mimo uchwały NSA z 24 maja 2021 r. (sygn. akt II FPS 1/21). Poszerzony skład sądu kasacyjnego wyjaśnił wtedy, że przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem (są zaliczane bez ograniczeń do przychodów z najmu prywatnego), chyba że osoba wprowadziła wynajmowane nieruchomości do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. Z uchwały wynika więc, że to podatnik decyduje, czy wprowadza nieruchomości do działalności i opodatkowuje przychody z ich najmu na zasadach ogólnych (co ma swoje zalety), czy też pozostawia je w majątku osobistym – i wtedy może opodatkowywać przychody ryczałtem.
Pozostało
87%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama