Jeśli dyrektor izby skarbowej uznał, że stanowisko podatnika jest w całości prawidłowe, to nie mają znaczenia zastrzeżenia zawarte w uzasadnieniu – uznał poznański WSA.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i korzystającej ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Spółka postanowiła rozszerzyć produkcję i sprzedaż o nowy wyrób – prostowniki, które zamierzała wytwarzać na terenie strefy. Chciała się upewnić, że dochód z ich sprzedaży wyprodukowanych przez nią po uzyskaniu rozszerzonego zezwolenia będzie również zwolniony z podatku.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu to potwierdził. W sentencji interpretacji uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu zaznaczył, że zwolnienie podatkowe przysługuje dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zrealizuje w pełni warunki zezwolenia strefowego, czyli osiągnie określony w nim poziom inwestycji oraz zatrudnienia. Moment rozpoczęcia korzystania ze zwolnień podatkowych został więc odroczony do czasu spełnienia warunków przewidzianych w zezwoleniu. Organ dodał, że interpretacja dotyczy wyłącznie ustalenia momentu, od którego spółka zacznie korzystać ze zwolnienia z CIT dochodu uzyskanego ze sprzedaży nowych produktów.
Spółka uznała, że dyrektor izby w sposób nieuprawniony i nieuzasadniony zawężył stanowisko. Wprawdzie zgodziła się ze stanowiskiem wyrażonym w interpretacji, ale w skardze do sądu podkreślała, że nie pytała tylko o moment rozpoczęcia stosowania zwolnienia podatkowego. Jej zastrzeżenia wzięły się z tego, że nie wiedziała, w jakim zakresie otrzymana interpretacja zapewnia jej ochronę prawną, Twierdziła, że nie wie, czy wiążąca jest dla niej sentencja interpretacji, czy ma kierować się uzasadnieniem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił jej skargę. Zwrócił uwagę, że zakres ochrony prawnej, z której korzysta podmioty, stosujący się do interpretacji, wynika z sentencji, a nie z uzasadnienia. Przypomniał, że organ, który w całości zgadza się z podatnikiem, może w ogóle odstąpić od uzasadniania interpretacji.
– Skoro więc, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, organ może odstąpić od uzasadnienia prawnego, to tym bardziej treść uzasadnienia nie może przesądzać o wadliwości interpretacji – stwierdził sąd.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Poznaniu z 18 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Po 779/14.