statystyki

Najważniejsza jest sentencja interpretacji podatkowej

autor: Łukasz Zalewski27.01.2015, 07:23; Aktualizacja: 27.01.2015, 08:36
Zdaniem poznańskiego WSA zakres ochrony prawnej, z której korzysta podmioty, stosujący się do interpretacji, wynika z sentencji, a nie z uzasadnienia

Zdaniem poznańskiego WSA zakres ochrony prawnej, z której korzysta podmioty, stosujący się do interpretacji, wynika z sentencji, a nie z uzasadnieniaźródło: ShutterStock

Jeśli dyrektor izby skarbowej uznał, że stanowisko podatnika jest w całości prawidłowe, to nie mają znaczenia zastrzeżenia zawarte w uzasadnieniu – uznał poznański WSA.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i korzystającej ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Spółka postanowiła rozszerzyć produkcję i sprzedaż o nowy wyrób – prostowniki, które zamierzała wytwarzać na terenie strefy. Chciała się upewnić, że dochód z ich sprzedaży wyprodukowanych przez nią po uzyskaniu rozszerzonego zezwolenia będzie również zwolniony z podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu to potwierdził. W sentencji interpretacji uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu zaznaczył, że zwolnienie podatkowe przysługuje dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zrealizuje w pełni warunki zezwolenia strefowego, czyli osiągnie określony w nim poziom inwestycji oraz zatrudnienia. Moment rozpoczęcia korzystania ze zwolnień podatkowych został więc odroczony do czasu spełnienia warunków przewidzianych w zezwoleniu. Organ dodał, że interpretacja dotyczy wyłącznie ustalenia momentu, od którego spółka zacznie korzystać ze zwolnienia z CIT dochodu uzyskanego ze sprzedaży nowych produktów.

Spółka uznała, że dyrektor izby w sposób nieuprawniony i nieuzasadniony zawężył stanowisko. Wprawdzie zgodziła się ze stanowiskiem wyrażonym w interpretacji, ale w skardze do sądu podkreślała, że nie pytała tylko o moment rozpoczęcia stosowania zwolnienia podatkowego. Jej zastrzeżenia wzięły się z tego, że nie wiedziała, w jakim zakresie otrzymana interpretacja zapewnia jej ochronę prawną, Twierdziła, że nie wie, czy wiążąca jest dla niej sentencja interpretacji, czy ma kierować się uzasadnieniem.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-01-27 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    A jeszcze ważniejsza jest wykładnia tej sentencji .
    Ale różne sądy - w dalszym cyrku - mogą prezentować bardziej zmodyfikowane stanowiska .
    A końcowego kota ogonem , to może sobie centralnie wykręcić TK - jeśli to w ogóle będzie zbankrutowaną firmę interesowało .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane