Od 2022 r. ulga dla frankowiczów dotyczy umorzonej części nawet kilku kredytów. Ważne, żeby podatnik zaciągnął je na jedną inwestycję mieszkaniową. Przed 2022 r. preferencja była tylko na jeden kredyt.
Od 2022 r. ulga dla frankowiczów dotyczy umorzonej części nawet kilku kredytów. Ważne, żeby podatnik zaciągnął je na jedną inwestycję mieszkaniową. Przed 2022 r. preferencja była tylko na jeden kredyt.
Chodzi o osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na mieszkanie w walucie obcej i zawarły ugodę z bankiem, na podstawie której bank umorzył im całość lub część kredytu. Od umorzonej części nie ma PIT. W 2022 r. dotyczy to również umorzenia kilku kredytów, byle zostały one zaciągnięte na realizację wyłącznie jednej inwestycji mieszkaniowej.
Warunkiem braku PIT jest, aby podatnik nie korzystał wcześniej z umorzenia innego kredytu mieszkaniowego. Tak wynika z rozporządzenia ministra finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz.U. poz. 592). Dotyczy ono przychodów (dochodów) osiągniętych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r., a więc ugód z bankami zawartych w tym okresie.
Do ugód zawartych przed 2022 r. w sprawie umorzenia kredytów walutowych zaciągniętych przed 15 stycznia 2015 r. stosuje się podobną ulgę, przewidzianą we wcześniejszym rozporządzeniu – z 27 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 548).
Różnica polega na tym, że jeśli podatnik zawarł z bankiem ugodę przed 2022 r., a zaciągnął dwa kredyty walutowe i bank umorzył mu część obu zobowiązań, to tylko jedna darowana kwota była bez PIT. Od drugiej trzeba było zapłacić podatek, choćby chodziło o tę samą inwestycję mieszkaniową. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.325.2022.2.ACZ).
Dotyczyła ona małżonków, którzy w lutym 2007 r. zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich na remont i rozbudowę starego domu. Kilka miesięcy później z powodu niedoszacowania kosztów remontu i wzrostu cen wzięli drugi kredyt, również we frankach – na tę samą hipotekę i ten sam cel mieszkaniowy.
Po 14 latach spłaty w grudniu 2021 r. małżonkowie zawarli ugody z bankiem, na mocy których bank przewalutował im kredyty (z frankowych na złotowe) oraz częściowo umorzył długi.
W związku z umorzeniem części pierwszego kredytu bank zastosował tzw. ulgę dla frankowiczów. Nie zastosował jej natomiast do umorzonej części drugiego kredytu (w sumie prawie 30 tys. zł). Przeciwnie, wystawił obojgu małżonkom PIT-11, z którego wynikało, że muszą zapłacić przy rozliczeniu rocznym ponad 5 tys. zł (według stawki 17 proc.).
Małżonkowie nie zgadzali się z tym i wystąpili o interpretację.
Dyrektor KIS stwierdził jednak, że bank postąpił prawidłowo. Wyjaśnił, że na mocy rozporządzenia z 27 marca 2020 r. nie jest pobierany podatek od kwot umorzonego kredytu udzielonego w walucie obcej, zaciągniętego przed 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe, ale zaniechanie poboru podatku obejmuje tylko dochód (przychód) z jednego takiego umorzenia. Skoro więc małżonkowie zaciągnęli dwa kredyty hipoteczne, to tylko do jednego z nich może być zastosowana preferencja. ©℗
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama