Nie zmieniło się natomiast sformułowanie, że należy uwzględnić także zaliczki „pobrane przez płatników”. Jeżeli podatnik jest w trakcie roku rozliczany przez płatnika, to można powiedzieć, że w jego przypadku nic się nie zmieniło. Wykazuje on w zeznaniu rocznym tylko zaliczki pobrane przez płatnika, a nie te, które były należne. Jest to zresztą zrozumiałe, bo z reguły podatnik (np. pracownik, zleceniobiorca) nie wie nawet, ile podatku płatnik powinien był potrącić, a tego nie zrobił.
Zmiana nastąpiła natomiast u podatników, którzy samodzielnie wpłacają zaliczki na PIT (np. przedsiębiorców). Od 1 stycznia 2022 r. zamiast „zapłaconych” za dany rok zaliczek mają uwzględniać w rozliczeniu rocznym sumę „należnych” za dany rok zaliczek. Co oznacza ta nowelizacja?
W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów zapewniło, że zmiana w art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy o PIT ma tylko charakter doprecyzowujący, a nie merytoryczny. Nie wpływa zatem – jak tłumaczy MF – „na wysokość różnicy, którą podatnicy mają obowiązek wpłacać przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania”.
„Polega na dokładniejszym wskazaniu sposobu obliczenia kwoty, jaką podatnik powinien wpłacić (dopłacić) w rocznym rozliczeniu. Jest to różnica między podatkiem należnym wynikającym ze złożonego zeznania, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników” – wyjaśniło MF.
Zmiana tego przepisu wymusi natomiast zapewne modyfikacje w formularzach PIT-36 i PIT-36L.©℗
Zmiana w art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy o PIT
Do 31 grudnia 2021 r. Od 1 stycznia 2022 r.
Przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić: różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników; Przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników;