W ramach ulgi na robotyzację można odliczyć koszty tylko tych systemów informatycznych, które służą uruchomieniu i przyjęciu do używania robota przemysłowego oraz pozostałych maszyn i urządzeń peryferyjnych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o ulgę, która została wprowadzona od 1 stycznia 2022 r. do ustawy o CIT (art. 38eb) i ustawy o PIT (art. 52jb) wskutek wejścia w życie Polskiego Ładu.
Pozwala ona dodatkowo odliczyć od dochodu 50 proc. poniesionych w latach 2022–2026 kosztów związanych z inwestycjami na automatyzację stanowisk pracy.
Przez robota przemysłowego rozumiana jest „automatycznie sterowana, programowalna i wielozadaniowa stacjonarna lub mobilna maszyna o co najmniej trzech stopniach swobody posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne umożliwiające jej zastosowanie do celów przemysłowych”.
Urządzenie takie musi być zdalnie sterowane i monitorowane za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń, a także być zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym. Jego instalacja ma usprawniać proces produkcji.
W ramach ulgi można odliczyć m.in. koszty nabycia:
  • fabrycznie nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych,
  • wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych,
  • usług szkoleniowych dotyczących robotów itp.
Z pytaniem wystąpiła spółka, która chce kupić fabrycznie nowego robota przemysłowego wraz z maszynami i urządzeniami peryferyjnymi w postaci w pełni zrobotyzowanej linii pakującej. Poniesie także wydatki na usługi szkoleniowe dotyczące tej linii. Oprócz tego chce nabyć systemy informatyczne, czyli wartości niematerialne i prawne w rozumieniu ustawy o CIT.
Wyjaśniła, że głównym zadaniem jednego z tych systemów będzie analiza zebranych w czasie rzeczywistym danych, co pozwoli na efektywne zarządzanie produkcją i wzrost produktywności. Z kolei drugi system będzie go uzupełniał – jako narzędzie do planowania i zleceń produkcji.
Spółka chciała się upewnić, że w ramach nowej ulgi będzie mogła odliczyć zarówno koszty linii pakującej, szkoleń, jak i systemów.
Dyrektor KIS potwierdził, że nowa linia pakująca spełni ustawowe warunki pozwalające na zastosowanie ulgi. Ulga będzie też przysługiwać na wydatki na usługi szkoleniowe dotyczące środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych składających się na linię produkcyjną. Nie obejmie natomiast kosztów systemów informatycznych, bo nie służą one do przyjęcia robota do użytku, ale do zarządzania i planowania produkcji (będą integralnie związane z cyklem produkcyjnym). ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 1 lipca 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.9.2022.1.AW