Przepis o odroczonym momencie opodatkowania dotyczy nie tylko akcji nabytych bezpośrednio od ich emitenta – orzekł NSA.
Sprawa dotyczyła spółki, która nabyła papiery wartościowe innej spółki notowanej na giełdzie. Następnie, w ramach programu motywacyjnego, przekazała je nieodpłatnie swoim pracownikom oraz członkom zarządu i rady nadzorczej. W umowie zawartej z każdym z nich zastrzegła, że sprzedaż akcji będzie możliwa dopiero w ustalonym terminie.
Spółka uważała, że skoro przekazała pracownikom akcje nowej emisji, a doszło do tego na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, to spełnione zostały wszystkie przesłanki z art. 24 ust. 11 w zw. z ust. 12 ustawy o PIT. Przepisy te odraczają moment opodatkowania aż do dnia sprzedaży akcji.
Spółka uznała, że w związku z tym nie musi potrącać zaliczek na PIT, bo dochód ze sprzedaży akcji rozliczą pracownicy jako przychód z kapitałów pieniężnych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał jednak, że przepis, na który powołuje się spółka, miałby zastosowanie tylko wtedy, gdyby pracownicy nabyli akcje bezpośrednio od emitenta. Tymczasem spółka sama nabyła akcje innej spółki, a dopiero potem nieodpłatnie przekazała je pracownikom. Z tego powodu organ uznał, że u pracowników powstał przychód – jest nim wartość przekazanych akcji. Będą mogli uwzględnić ją w momencie zbycia akcji, pomniejszając o nią przychód ze sprzedaży akcji – stwierdził dyrektor.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się z fiskusem. Orzekł, że samo otrzymanie akcji nie powoduje powstania przychodu u podatnika. Powstanie on dopiero przy ich sprzedaży. Wówczas opodatkowuje się nadwyżkę pomiędzy wydatkami poniesionymi na nabycie akcji a otrzymaną ceną.
Sąd wyjaśnił, że z przepisu nie wynika, by spółka przekazująca akcje musiała być ich emitentem. Celem jest uniknięcie podwójnego opodatkowania i nałożenie podatku na realny dochód – tłumaczył WSA.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł tak samo. Sędzia Tomasz Kolanowski wyjaśnił, że dochód nie powstaje w momencie obejmowania akcji przez osoby uprawnione, tylko dopiero w momencie ich sprzedaży.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 14 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 2355/12.