statystyki

Podwyższaj podatki, ale nie ruszaj stawek

autor: Radosław Kowalski19.01.2015, 10:02
Radosław Kowalski doradca podatkowy

Radosław Kowalski doradca podatkowyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ostatnio internet obiegła, jak błyskawica, wiadomość: jeden z doradców ministra finansów stwierdził, że niższy, ale jednolity VAT jest lepszy niż wyższy, ale zróżnicowany. Też mi odkrycie! Oczywiście każdy, kto chociaż trochę zna się na podatkach, wie, że w przypadku VAT obniżanie stawki to de facto jej wyrównywanie – nic w tym złego. To, że niższe podatki w dłuższej perspektywie oznaczają wyższe wpływy, to prawda, tylko że spóźniona, bo o tym kilkaset lat temu mówił niejaki Smith, Adam Smith. Czyżby już zaczęły się przedwyborcze obietnice fiskalne? Niestety, rzeczywistość jest inna: podatki rosną (a przynajmniej tak mi się wydaje).

Z perspektywy czasu należy stwierdzić, że podwyższenie stawek VAT (niby przejściowe, ale przecież prowizorki i rozwiązania przejściowe są najbardziej trwałe) było bardzo poważnym błędem prawodawcy podatkowego. I nie chodzi tutaj tylko o błąd fiskalny, ale polityczno-wizerunkowy, wyrzucenie w błoto zasad liberalizmu (a teoretycznie z tej opcji wywodzi się partia rządząca). Jak pokazują najnowsze zmiany w przepisach (zarówno te, które już weszły w życie, jak i te projektowane), można spokojnie zwiększać obciążenia podatkowe bez podwyższania stawek. Ponad wszelką wątpliwość resort finansów i inni stanowiący prawo działają obecnie bardziej subtelnie niż jeszcze jakiś czas temu. Po co narażać się na medialną krytykę, zwłaszcza w roku wyborczym i wobec wcześniejszych obietnic podatkowych w stylu 3 x 15 (chyba już mało kto o tym pamięta – a czasami mam wrażenie, że bliżej nam do wyniku takiego działania i stawki 45 proc.), jeżeli spokojnie można jeszcze lepszy skutek uzyskać dostosowując przepisy (najbardziej „chodliwe” jest dostosowanie do prawa unijnego – jakoś dziwnie zazwyczaj pro fisco) czy uszczelniając system podatkowy (oczywiście dla dobra porządnych podatników, walcząc z różnymi oszustami, którzy odważyli się optymalizować obciążenia fiskalne).

Zwłaszcza w tym ostatnim dostrzegamy od pewnego czasu dużą determinację ustawodawcy podatkowego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane