Ministerstwo Finansów znów zwleka z publikacją kilku elektronicznych formularzy zeznań i informacji podatkowych. To utrudnia pracę księgowym. Stąd apele, by resort udostępniał wzory najpóźniej na początku roku.

Problem dotyczy zarówno PIT, jak i CIT, a powtarza się rok w rok.
W tym roku firmy aż do 19 kwietnia czekały na elektroniczny formularz CIT-8 (wersja 31), aby rozliczyć się z dochodów za 2021 r. W tym czasie MF przesunęło termin złożenia tej deklaracji - z 31 marca do 30 czerwca (rozporządzenie z 17 marca 2022 r., Dz.U. poz. 639). Jednak zwłoka w udostępnieniu formularza utrudniła rozliczenie tym, którzy chcieli rozliczyć się z CIT już na początku roku. Co prawda resort przyznał, że do czasu udostępnienia aktualnego formularza w wersji 31 podatnicy mogą zrobić to na druku CIT-8 we wcześniejszej wersji 30, ale zastrzegł, że warunkiem jest prawidłowe odzwierciedlenie zdarzeń zaistniałych w 2021 r.
W rezultacie, w obawie przed koniecznością składania korekt, wielu księgowych wolało więc poczekać na uaktualnioną wersję druku, o czym pisaliśmy m.in. w artykule „Rozliczenie na starym druku CIT-8 dopuszczalne, ale może być ryzykowne” (DGP nr 63/2022).
Nowa jego wersja już jest, nie pojawił się kolejny problem z tym formularzem.
- Na razie CIT-8 nie uwzględnia zmian w przepisach podatkowych, które weszły w życie od 1 stycznia, np. minimalnego podatku dochodowego, wynikającego z art. 24ca ustawy o CIT - zwraca uwagę Natalia Kamińska-Kubiak, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton.
Zasadniczo zmiany, które weszły w życie w tym roku, będą uwzględnione dopiero w zeznaniu składanym w 2023 r. (za 2022 r.). Może jednak się zdarzyć, że rok podatkowy spółki ulegnie skróceniu i zakończy się przed 31 grudnia 2022 r., przykładowo w wyniku przekształcenia formy prawnej i zamknięcia ksiąg rachunkowych.
- W takiej sytuacji spółka będzie musiała złożyć wcześniej CIT-8 i uwzględnić już w nim minimalny podatek dochodowy - tłumaczy ekspertka. Przypomina, że tylko część spółek jest wyłączona z podatku minimalnego. Pozostałe mogą być zmuszone go zapłacić.
- Na razie jednak, w rocznym zeznaniu, nie ma gdzie wykazać tego podatku - wskazuje Natalia Kamińska-Kubiak.
CIT-8E
Ekspertka zwraca też uwagę na brak elektronicznej deklaracji dla podatników estońskiego CIT, którzy zaczęli korzystać z tego rozwiązania od 2021 r.
Chodzi o CIT-8E w wersji nr 1, czyli deklarację o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych. Na razie MF udostępniło ją jedynie w wersji papierowej.
Wprawdzie termin złożenia tego formularza również został przesunięty z 31 marca na 30 czerwca, ale de facto na przesłanie CIT-8E został już niespełna miesiąc.
Na stronie resortu została opublikowana już wersja nr 2 formularza CIT-8E (również tylko papierowa), ale dotyczy ona wyłącznie spółek, które przeszły na ryczałt od 1 stycznia 2022 r., a nie tych, które zdecydowały się na to rok wcześniej.
CIT-ST
Spore zamieszanie jest też z informacją CIT-ST, składaną przez podatników, którzy mają oddziały na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego, niż znajduje się ich siedziba. Dotychczas druk ten był przesyłany jako załącznik do rocznego zeznania CIT-8 oraz dodatkowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek za pierwszy miesiąc lub kwartał roku podatkowego. Z początkiem tego roku jednak przepisy się zmieniły, wskutek nowelizacji z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1927).
Obecnie z art. 28 ust. 1 ustawy o CIT wynika, że informacja CIT-ST ma być składana tylko raz - do 31 marca. Do tej pory jednak Ministerstwo Finansów nie opublikowało nowego jej druku. Dotychczasowy - jak podkreśla Natalia Kamińska-Kubiak - jest już nieaktualny, chociażby ze względu na zmienione terminy jego składania.
Powstały zarazem wątpliwości, czy termin złożenia tej informacji również został odroczony do 30 czerwca br. We wspomnianym rozporządzeniu z 17 marca 2022 r. nie ma bowiem mowy o terminie wskazanym w art. 28 ust. 1 ustawy o CIT, czyli dla złożenia CIT-ST.
- Mimo wątpliwości w tym zakresie wielu podatników nie złożyło CIT-ST, bo uznali, że stanowi on załącznik do CIT-8 - mówi ekspertka.
Ponad miesiąc temu redakcja DGP spytała Ministerstwo Finansów o właściwy termin złożenia informacji CIT-ST oraz czy resort planuje opublikować jego nowy wzór. Dotychczas nie dostaliśmy odpowiedzi.
Spółki nieruchomościowe
Nadal brakuje też elektronicznego formularza do przesyłania informacji o strukturze własnościowej spółek nieruchomościowych. Co do zasady termin na wykonanie tego obowiązku mija z końcem trzeciego miesiąca od zakończenia roku (czyli do końca marca, gdy rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). W 2022 r. został on przedłużony do 30 września 2022 r. tym spółkom, których rok podatkowy lub obrotowy zakończył się w okresie od 31 grudnia 2021 r. do 31 maja br. Wynika to z rozporządzenia z 29 marca 2022 r. (Dz.U. poz. 709).
Już na etapie prac nad projektem tego rozporządzenia MF tłumaczyło, że pracuje nad narzędziami informatycznymi do elektronicznego przesyłania informacji. Zastrzegło, że będą one dostępne nie wcześniej niż od maja 2022 r. Pisaliśmy o tym w artykule „Spółki nieruchomościowe zyskały czas na powiadomienie” (DGP nr 55/2022).
Nadal jednak takich narzędzi nie ma.
PIT
Przypomnijmy, że elektroniczny formularz PIT-36 został w tym roku opublikowany dopiero pod koniec marca. Zeznanie to można było natomiast składać już od 15 lutego. Wprawdzie podatnicy PIT mogą rozliczać się z fiskusem również na papierze (jest to wykluczone w CIT), ale to oznacza dłuższe czekanie na zwrot nadpłaty podatku. Można bowiem odzyskać ją w ciągu 45 dni, tylko jeżeli zeznanie zostanie przesłane elektronicznie. Przy tradycyjnej formie papierowej skarbówka ma na zwrot trzy miesiące.
Co roku płatnicy mają też kłopot z informacją PIT-11 i deklaracjami PIT-4R oraz PIT8-AR. Należy je złożyć do końca stycznia, ale zdarza się, że na początku stycznia nie ma jeszcze wzorów tych formularzy. Zwróciła na to uwagę Polska Izba Przemysłu Chemicznego podczas prac nad projektem nowelizacji Polskiego Ładu.
Podkreśliła, że nowe formularze wymagają odpowiedniego oprogramowania, natomiast obecnie płatnicy są zaskakiwani zmianami formularzy wprowadzanymi na ostatnią chwilę.
Dlatego izba zaproponowała, aby datę publikacji druków określić w przepisach.
Uznała, że PIT-11, PIT-4R, PIT8-AR, czyli formularze, które płatnicy składają do końca stycznia, należy publikować do końca listopada roku, za który są przesyłane.
Z kolei Krajowa Izba Biur Rachunkowych sugerowała, aby resort finansów publikował druki zeznań rocznych, np. PIT-36 i CIT-8, do 10 stycznia roku następnego.
Na razie sugestie te nie zostały uwzględnione. ©℗
OPINIA
Opóźnienia sprzyjają błędom
Jarosław Ziółkowski doradca podatkowy w Independent Tax Advisers / Materiały prasowe
Liczba zadań związanych z rozliczeniami podatkowymi i innymi obowiązkami publicznoprawnymi rośnie z roku na rok. Działy księgowo-finansowe muszą dokładnie planować swoją pracę i ją wykonywać, aby nie przekroczyć terminów. Dlatego tak ważne jest, aby Ministerstwo Finansów odpowiednio wcześnie publikowało formularze. Jeżeli MF się spóźnia, to i prace księgowych muszą być przekładane, często na ostatni możliwy moment.
W takich warunkach nie sposób uniknąć błędów, a to ma swoje konsekwencje finansowe, zarówno dla firm, jak i osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe.
Mam wrażenie, że MF nie panuje nad wdrażaniem zmian w przepisach, które samo projektuje.