VAT za korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych?

autor: Łukasz Zalewski31.12.2014, 08:10; Aktualizacja: 31.12.2014, 08:52
Rząd chce bowiem, aby wykorzystanie do celów prywatnych służbowych laptopów, telefonów i innych składników firmowego majątku, w tym samochodów, było opodatkowane VAT. Jeśli podatnik tego nie zrobi, będzie musiał ustalić prewspółczynnik i odliczyć mniej VAT.

Rząd chce bowiem, aby wykorzystanie do celów prywatnych służbowych laptopów, telefonów i innych składników firmowego majątku, w tym samochodów, było opodatkowane VAT. Jeśli podatnik tego nie zrobi, będzie musiał ustalić prewspółczynnik i odliczyć mniej VAT.źródło: ShutterStock

VAT od elektroniki będzie rozliczał nabywca, a podatnicy świadczący zarówno czynności opodatkowane i nieopodatkowane VAT będą ustalać tzw. prewspółczynnik – zdecydowała wczoraj Rada Ministrów.

Przyjęty projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz prawa zamówień publicznych ma na celu głównie uszczelnienie systemu VAT oraz skuteczną walkę z oszustwami podatkowymi. Polegają one m.in. na wyłudzeniach VAT przez znikających podatników, czyli tych, którzy po sprzedaży towaru powinni odprowadzić VAT do urzędu skarbowego, ale nie wywiązują się z tego obowiązku i znikają.

Przeciw wyłudzeniom

Rząd postanowił m.in. rozszerzyć mechanizm odwrotnego obciążenia (VAT płaci nabywca towaru, a nie sprzedawca) na obrót: niektórymi postaciami złota (surowcem lub półproduktami), kolejnymi wyrobami ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem i które zostały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT), telefonami komórkowymi, smartfonami, tabletami, laptopami i konsolami do gier.

Decyzja ta jest związana z informacjami ministerstw: finansów i gospodarki o wzmożonej aktywności oszustów w branży elektronicznej, a także o wyłudzeniach w obrocie niektórymi towarami stalowymi, które są bardzo podobne do tych, które już są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia (np. arkusze żeberkowane ze stali niestopowej).

Rząd zdecydował też o wprowadzeniu informacji podsumowujących dla transakcji objętych odwrotnym obciążeniem. Informacje będą składać sprzedawcy towarów. Dzięki nim organy podatkowe będą mogły sprawdzić, czy nabywcy wywiązali się z obowiązku rozliczenia VAT.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane