Ministerstwo Finansów nie planuje zmian, zawieszenia ani zniesienia podatku od sprzedaży detalicznej – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi na poselską interpelację.

Podatek od sprzedaży detalicznej, zwany podatkiem handlowym, obowiązuje od 2021 r. i miał wspierać małe firmy. Miały go bowiem płacić jedynie największe sieci handlowe.
Poseł, który złożył interpelację, spytał, czy faktycznie tak jest i czy w dobie wysokiej inflacji (w kwietniu wyniosła ona 12,3 proc. rok do roku) coraz więcej sieci handlowych nie będzie objętych obowiązkiem zapłaty podatku handlowego. Przełożyłoby się to – zdaniem posła – na podwyżki cen, bo sklepy przerzucałyby koszt podatku na klientów.
W odpowiedzi wiceminister Soboń wyjaśnił, że w 2021 r. tylko 179 podmiotów płaciło (przynajmniej raz dokonało wpłaty) podatek od sprzedaży detalicznej. W sumie zapłaciły one 2,63 mld zł tej daniny. Resort szacuje, że wpływy z niej w 2022 r. będą nieco wyższe i wyniosą 2,7 mln zł.
Wiceminister poinformował, że MF nie planuje – w ramach tarczy antyinflacyjnej – całkowitego zawieszenia lub zniesienia podatku od sprzedaży detalicznej. Przypomnijmy, że tarcza antyinflacyjna czasowo wyłączyła z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaż jedynie paliw. Jej obowiązywanie przedłużono do 31 lipca br. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1137). Poza wyłączeniem sprzedaży paliw z podatku handlowego przewiduje ona także obniżkę akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżkę stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz akcyzy na lekki olej opałowy.
Wiceminister Soboń wyjaśnił też, że MF nie planuje zmian w zakresie obowiązujących progów kwotowych, od których pobierany jest podatek od sprzedaży detalicznej. Przypomnijmy, że obecnie podatek muszą płacić sklepy osiągające miesięczny przychód ponad 17 mln zł. Obowiązują dwie stawki podatku: 0,8 proc., jeśli przychody mieszczą się w granicach powyżej 17 mln do 170 mln zł, oraz 1,4 proc., jeśli przychody przekraczają 170 mln zł. ©℗
Odpowiedź z 1 czerwca 2022 r. wiceministra finansów Artura Sobonia na interpelację poselską nr 33481, sygn. DSP13.054.2.2022