Pierwotnie ministerstwo chciało, by projekt trafił do Sejmu w połowie grudnia, ale jak dotąd nie przyjął go rząd. Punktu poświęconego projektowi nie ma też w planie najbliższego, wtorkowego posiedzenia rządu. Dokument został przyjęty w listopadzie przez Stały Komitet Rady Ministrów; zajmuje się nim obecnie komisja prawnicza.
Pod koniec października Cichoń podkreślał w rozmowie z PAP, że ustawa ta jest priorytetowa. "Rozwiązania w niej zawarte, to odpowiedź na problem procedury nadmiernego deficytu i realizacja zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących uszczelnienia i poprawy efektywności naszego systemu podatkowego" - mówił.
Dodał, że przepisy ustawy będą wchodziły w życie w różnych terminach, ale generalnie od 1 czerwca 2015 r. Jeśli chodzi o klauzulę dotyczącą unikania opodatkowania, to - jak mówił - resort chce, "żeby weszła w życie od 1 stycznia 2016 roku". Klauzula ma pomóc w zwalczaniu sztucznych konstrukcji prawnych, niemających gospodarczego sensu, które są wykorzystywane przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku.
Poza klauzulą, projekt przewiduje m.in. ogólną interpretację podatkową zamiast powielania interpretacji indywidualnych; prawo do zapłaty podatku w imieniu podatnika; możliwość posługiwania się w urzędach skarbowych kartą płatniczą. Kolejna propozycja zawarta w projekcie to możliwość składania drogą elektroniczną pełnomocnictw ogólnych w postępowaniu podatkowym. Proponuje się także informatyzację kontroli podatkowych. Duzi przedsiębiorcy byliby objęci informatycznymi kontrolami od 2016 r., a mali i średni - od 2018 r.