Najlepsze urzędy skarbowe w Polsce? W Lesznie, w Krasnymstawie, Białymstoku, Lubaczowie i warmińsko-mazurski w Olsztynie. Zwyciężyły w klasyfikacji generalnej XI rankingu, który opracowaliśmy pod patronatem Ministerstwa Finansów
Laureatów wyłoniliśmy w czterech grupach: małe urzędy, czyli te, które mają nie więcej niż 60 pracowników, średnie (zatrudniające maksymalnie 130 osób) i duże. Dodatkowo ocenialiśmy US wyspecjalizowane, czyli takie, które obsługują tylko większych podatników.
Tak jak w poprzednim roku ocenialiśmy skuteczność (nieomylność) i efektywność (pracowitość) urzędów, a następnie ułożyliśmy klasyfikację generalną.
W kategorii efektywność urzędy mogły otrzymać maksymalnie 130 punktów, w kategorii skuteczność – 140. Suma punktów zdecydowała o miejscu w klasyfikacji generalnej.
Analizując efektywność, wzięliśmy pod uwagę dodatkowe kryterium (liczba podatników przypadających na jednego urzędnika).
Zwycięskie urzędy
W grupie dużych urzędów w kategorii efektywność i w zestawieniu generalnym wygrał I US w Białymstoku. Okazał się najlepszy, jeżeli chodzi o skuteczność egzekucji. Wyniosła ona prawie 59 proc., co oznacza, że tyle tytułów wykonawczych udało się urzędnikom załatwić. Kolejny pod tym względem urząd zanotował 54 proc., a najgorszy zaledwie 22 proc.
Najbardziej skutecznym (nieomylnym) dużym urzędem okazał się natomiast US w Chorzowie.
W grupie średnich urzędów skarbowych najlepszy okazał się US w Lesznie. Wygrał zarówno w kategorii skuteczność, jak i w zestawieniu generalnym. Wszystkie noty składające się na ocenę skuteczności okazały się w jego przypadku wysokie (choć żadna nie była najwyższa). Zaledwie 0,16 proc. postępowań prowadzonych przez ten urząd zostało umorzonych (w przypadku najgorszego pod tym względem średniego US było tak w aż 97 proc. postępowań). Rozstrzygnięcia naczelnika okazały się też prawidłowe – dyrektor izby skarbowej uchylił niespełna 0,12 proc. z nich.
Z kolei najbardziej efektywny okazał się US w Bartoszycach. Skuteczność egzekucji wyniosła w jego przypadku ponad 63 proc., podczas gdy kolejnego urzędu sięgnęła 56 proc., a najgorszego pod tym względem 27 proc.
Wśród małych urzędów skarbowych zwyciężyły ex aequo US w Lubaczowie i US w Krasnymstawie. Przy czym ten drugi okazał się najbardziej efektywny (zwycięzca zeszłorocznego rankingu dziesięciolecia), a najwyższą skutecznością może się poszczycić US w Wieruszowie. Uzyskał najwyższe noty zarówno, jeżeli chodzi o zasadność postępowań (wszystkie zakończyły się decyzjami), jak i prawidłowość rozstrzygnięć (żadnej decyzji naczelnika nie uchylił dyrektor IS). Tak samo było w przypadku urzędów w Lubaczowie (drugie miejsce) i Opolu Lubelskim (trzecie miejsce). Dlatego o kolejności urzędów w tym zestawieniu zadecydowała skuteczność finansowa (kwoty, które wpłynęły do urzędu, w przeliczeniu na etat).
W tym roku bardzo dobrze wypadł też Warmińsko-Mazurski US w Olsztynie. Wśród urzędów wyspecjalizowanych został zwycięzcą zarówno w zestawieniu generalnym, jak i w kategorii efektywność. Z kolei I Śląski US w Sosnowcu okazał się w tej grupie najbardziej skuteczny.
Wyniki izb
W oddzielnym zestawieniu oceniliśmy 16 izb skarbowych. W klasyfikacji generalnej maksymalnie mogły one uzyskać 90 punktów: 40 za efektywność i 50 za skuteczność.
Tak jak w zeszłym roku w kategorii efektywność najlepsza okazała się Izba Skarbowa w Białymstoku. Najszybciej załatwiała odwołania od decyzji urzędów skarbowych – średnio w ciągu 73 dni (izba, która wypadła pod tym względem najgorzej, potrzebowała na to 185 dni).
Najbardziej skuteczna okazała się IS w Szczecinie. Wojewódzki sąd administracyjny uchylił jedynie 0,5 proc. wydanych przez nią decyzji (w przypadku najgorzej wypadającej pod tym względem izba było to prawie 14 proc.). Z kolei w generalnej klasyfikacji na pierwszym miejscu znalazła się IS w Kielcach.
Komentarze (7)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeJeśli jakiś US ma w pod swoimi "skrzydłami" głównie małe przedsiębiorstwa, niezamożne osoby fizyczne które się same rozliczają, nie znające aktualnych przepisów, itp., to twierdzę, że taki urząd wypadnie jako bardziej nieomylny.
Bo takie "podmioty" dla świętego spokoju, ze strachu lub z niewiedzy nie będą skarżyły decyzji US, choćby była niesłuszna.