Obowiązek dotyczący myjni samochodowych zostanie przesunięty na wniosek samych zainteresowanych.
– To efekt sygnałów ze strony tej branży i trudności z instalacją urządzeń fiskalnych wywołanych m.in. zerwanymi łańcuchami dostaw. Dajemy tym samym przedsiębiorcom dodatkowy czas na zakup i instalację urządzeń fiskalnych przed 1 października 2022 r. – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
W tym celu zmienione zostanie rozporządzenie z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2442). Na razie nie został jeszcze opublikowany projekt zmian, ale – jak zapewnił resort – trwają już prace legislacyjne.
Reklama
Ministerstwo zastrzegło zarazem, że termin 1 października nie będzie dalej przedłużany.
Niezależnie od tego – przypomnijmy – do 1 stycznia 2025 r. zostanie odroczony obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi. Pisaliśmy o tym w artykule „Odroczone terminy, a tarcza antyinflacyjna przedłużona” (DGP nr 98/2022).
Pierwotnie wymóg ten miał wejść w życie już 1 lipca 2022 r., zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia br. Polskim Ładem. Pojawiły się jednak problemy techniczne i ostatecznie resort finansów zaproponował przesunięcie terminu.
Nowy termin został wpisany do nowelizacji niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. W ubiegłym tygodniu nowelizację tę przyjął wraz z poprawkami Senat (druk senacki nr 701).
Posłowie rozpatrzą senackie poprawki na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu. ©℗