Prawnik, który zatrudnia wyłącznie innego prawnika, może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15 proc., a nie 17 proc. – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Przyznał, że w takiej sytuacji nie jest spełniona definicja wolnego zawodu, czyli nie ma zastosowania wyższa, 17-proc. stawka ryczałtu.
Kluczowy jest tu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.). Mówi on, że przy wykonywaniu wolnego zawodu nie można zatrudniać osób, które „wykonują czynności związane z istotą danego zawodu”.
Radca prawny, którego dotyczyła interpretacja, planował zatrudnić taką osobę – innego radcę prawnego. Uważał, że w związku z tym będzie mu przysługiwać prawo do 15-proc. stawki ryczałtu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l ustawy. Przepis ten mówi o podatnikach świadczących usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego, inne niż wykonywane w ramach wolnych zawodów.
Pozostało
67%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama