Fiskus będzie przesyłał pisma podatnikom poprzez konto w e-Urzędzie Skarbowym. VAT i akcyza od importu towarów nie będą mogły być zaliczane na poczet zaległości podatkowych. Obcokrajowiec nie odzyska nadpłaty podatku, jeśli nie poda skarbówce numeru konta bankowego – polskiego lub zagranicznego
Fiskus będzie przesyłał pisma podatnikom poprzez konto w e-Urzędzie Skarbowym. VAT i akcyza od importu towarów nie będą mogły być zaliczane na poczet zaległości podatkowych. Obcokrajowiec nie odzyska nadpłaty podatku, jeśli nie poda skarbówce numeru konta bankowego – polskiego lub zagranicznego
Te i inne zmiany zakłada przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Teraz rozpatrzy ją Senat. Co do zasady zmiany mają wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
e-Urząd Skarbowy
Nowelizacja umożliwi przede wszystkim szersze korzystanie z e-Urzędu Skarbowego. Po pierwsze, komunikacja za pośrednictwem tego kanału nie będzie już, jak obecnie, jednostronna, czyli od podatnika do organu podatkowego. Również fiskus będzie mógł w ten sposób doręczać korespondencję, by np. odpowiedzieć podatnikom na ich pisma. Warunkiem będzie zgoda samego podatnika.
Po drugie, elektroniczne konta do rozliczeń z fiskusem otrzymają kolejne podmioty, np. podatnicy CIT. W ten sposób będą mogły odbierać korespondencję od organów podatkowych, płacić podatki (np. CIT), składać deklaracje podatkowe i pisma, podglądać swoje rozliczenia z fiskusem. Pisaliśmy o tym w artykułach „Fiskus wyśle pismo na konto podatnika w e-US” (DGP nr 65/2022).
Rozszerzony zostanie też katalog usług świadczonych za pośrednictwem e-US. Przykładowo będzie można w ten sposób automatycznie uzyskać zaświadczenia, np. o niezaleganiu z podatkami, bez ponoszenia z tego tytułu kosztów opłaty skarbowej.
Zmieni się też sama treść zaświadczeń. W zaświadczeniu o niezaleganiu w podatkach nie będzie już podawana informacja, że wobec podatnika toczy się postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.
Inne zmiany
Zostanie wydłużona lista organów, którym szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł przekazywać informacje zgromadzone w Centralnym Rejestrze Danych Podatkowych (inne niż z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej – STIR). Dane będą mogły trafić też do prokuratury, policji i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.
Na poczet zaległości w innych podatkach nie będą mogły być zaliczane VAT i akcyza od importu (dziś wyłączenie to dotyczy tylko ryczałtu od przychodów zagranicznych osób przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Polski).
Zostanie doprecyzowane, że komornik może zająć również wierzytelność z tytułu nadpłaty podatku, która wynika ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem (obecnie nie jest to jasne).
Obcokrajowcom niemającym miejsca zamieszkania w Polsce fiskus będzie zwracać nadpłatę podatku (polskiego) wyłącznie przelewem na polskie lub zagraniczne konto bankowe (numer tego rachunku trzeba będzie podać w zeznaniu rocznym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym ZAP-3).©℗
Etap legislacyjny
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (druk senacki nr 701) – czeka na rozpatrzenie przez Senat
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama