Przy wypłacie za granicę wynagrodzenia z tytułu najmu kontenerów dla pracowników budowlanych nie trzeba potrącać podatku w Polsce – orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o
CIT podatek u źródła pobiera się m.in. od przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego. Również z art. 12 ust. 3 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. polsko-niemieckiej) wynika, że podatkiem u źródła mogą być objęte należności licencyjne, m.in. za użytkowanie urządzenia przemysłowego.
Spory sprowadzają się więc do tego, jak rozumieć pojęcie urządzenia przemysłowego.
– W ostatnich latach przyjęło się, że należy je rozumieć maksymalnie szeroko, tzn. że obejmuje ono wszelkie możliwe urządzenia stanowiące pewien zespół elementów technicznych – zwraca uwagę Wojciech Niedźwiedzki, doradca podatkowy i menedżer w Olesiński i Wspólnicy, a zarazem pełnomocnik spółki, która wygrała przed gorzowskim WSA.
Przykładowo w wyroku z 13 sierpnia 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 2378/19, prawomocny) WSA w Warszawie orzekł, że polska spółka z branży spożywczej, która dzierżawi od podmiotów z Niemiec specjalne kontenery przystosowane do przechowywania i przewozu wsadów owocowych i warzywnych do produkcji np. jogurtów, musi pobierać
podatek u źródła.
Natomiast w wyroku z 5 czerwca 2018 r. (sygn. akt II FSK 1477/16) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wynajmowane przez spółkę kontenery, wykorzystywane jedynie jako schowek na narzędzia i jako pomieszczenie dla pracowników do schronienia się przed deszczem, nie są urządzeniem przemysłowym, ponieważ nie są przeznaczone do procesu produkcji.
Korzystnie dla spółki orzekł również niedawno gorzowski WSA. Chodziło o spółkę deweloperską, która buduje bloki mieszkalne w Niemczech. W tym celu wynajmuje od austriackiego podmiotu kontenery, schody i podesty.
Spółka wyjaśniła, że kontenery pełnią głównie funkcje socjalne, są wynajmowane na cele socjalne osób realizujących inwestycje budowlane, a schody i podesty umożliwiają dostęp do kontenerów oraz komunikację między nimi. Ponadto, przebywając w kontenerach, pracownicy analizują dokumentację budowlaną.
Spółka zaznaczyła natomiast, że zestawy kontenerowe nie są wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Nie są w nich również przechowywane surowce, materiały ani półprodukty wykorzystywane przy realizacji inwestycji budowlanych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że od
wynagrodzenia za wynajem kontenerów spółka musi potrącać w Polsce podatek u źródła (interpretacja z 4 października 2021 r., sygn. 0111-KDIB2-1. 4010.282.2021.2.BKD).
WSA się z tym nie zgodził. Zwrócił uwagę na wykładnię językową nie tylko słowa „urządzenie”, lecz również „przemysłowe”. Orzekł, że skoro spółka prowadzi działalność w branży deweloperskiej, a najmowane kontenery służą celom socjalnym pracowników budowy oraz celom administracyjnym (biurowym), to nie są one wykorzystywane w przemyśle, jak przykładowo kontenery transportowo-logistyczne.
Zdaniem Wojciecha Niedźwiedzkiego,
sąd słusznie stwierdził, że każdorazowo należy badać przeznaczenie danego kontenera. Jeśli kontener nie ma żadnego związku z przemysłem, to – zdaniem eksperta – nie należy utożsamiać go z „urządzeniem przemysłowym”, bo równie dobrze można by było nazwać go „pomieszczeniem socjalnym” lub „biurowym”.
Wyrok jest nieprawomocny. ©℗
orzecznictwo
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 24 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Go 436/21 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia