statystyki

Można jeszcze wydać pieniądze i obniżyć PIT

autor: Krzysztof Tomaszewski03.12.2014, 08:10; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:30
Choć do zakończenia roku pozostało niewiele czasu, to można go wykorzystać dla dokonania zakupów wielu przydatnych przedsiębiorcy rzeczy lub usług.

Choć do zakończenia roku pozostało niewiele czasu, to można go wykorzystać dla dokonania zakupów wielu przydatnych przedsiębiorcy rzeczy lub usług.źródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Korzystam z opodatkowania na zasadach ogólnych i prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Ten rok był dla mojej firmy bardzo pomyślny i udało mi się wypracować znaczny zysk, ale to oznacza, że zapłacę wysoki podatek dochodowy. Wolałbym kupić coś przydatnego dla mojego przedsiębiorstwa i dzięki temu – w rezultacie – obniżyć podatek do zapłacenia. Jakich zakupów mogę jeszcze dokonać i jak je rozliczyć – pyta pan Stanisław

Choć do zakończenia roku pozostało niewiele czasu, to można go wykorzystać dla dokonania zakupów wielu przydatnych przedsiębiorcy rzeczy lub usług. Planując takie wydatki, należy oczywiście uwzględnić rzeczywiste potrzeby firmy i możliwości finansowe jej właściciela.

Pod koniec roku przedsiębiorca może zamówić prenumeratę fachowych czasopism przydatnych w prowadzeniu firmy, ma również prawo kupić usługi rozliczane w formie rocznego abonamentu np. licencje na oprogramowanie komputerowe lub usługi informatyków. Może też zwrócić się o porady lub ekspertyzy prawne związane z prowadzoną działalnością do adwokata, radcy prawnego lub doradcy podatkowego. Jeżeli taka fachowa pomoc jest związana z funkcjonowaniem firmy, to wydatki na ten cel zaliczy do kosztów. Przedsiębiorca korzystający z finansowania zewnętrznego może z góry uregulować odsetki od pożyczki lub kredytu i zapłacone zaliczyć do kosztów podatkowych. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby w ostatnich tygodniach roku podpisać umowę leasingu operacyjnego i opłatę wstępną w całości uwzględnić w kosztach podatkowych.

Pod koniec roku można ubezpieczyć mienie służące działalności gospodarczej: pojazdy, budynki, maszyny. Wydatki związane z ubezpieczeniem są do rozliczenia przez przedsiębiorców podlegających ustawie o PIT, którzy korzystają z podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jednak sposób rozliczeń zależy od tego, czy przedsiębiorca stosuje metodę kasową czy memoriałową (różnice w przykładzie nr 1).

Konkretne korzyści może również przynieść zakup – na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej – rzeczy o wartości nieprzekraczającej 3,5 tys. zł. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Przedsiębiorca może zatem kupić potrzebne mu komputery, drukarki, narzędzia, urządzenia, meble biurowe, telefony lub faksy. Ważne jest przy tym to, żeby były one wykorzystane w prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów. Jeżeli zatem takie dobra będą kupione w grudniu tego roku i również w tym miesiącu oddane do używania, mogą zostać uwzględnione w kosztach firmy i ostatecznie obniżyć roczny podatek dochodowy (rozliczenie w przykładzie nr 2).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane