Kto pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznacza na przejęcie udziału w domu w ramach podziału majątku wspólnego, realizuje własne cele mieszkaniowe – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o kobietę, która w 2013 r. kupiła połowę nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, a drugą połowę dostała w darowiźnie w 2014 r. W ten sposób stała się jedyną właścicielką budynku. W 2018 r. sprzedała go za 365 tys. zł. Część pieniędzy przeznaczyła na spłatę kredytu hipotecznego, a część (100 tys. zł) zamierzała wydać do końca 2020 r. na nabycie od byłego męża – na podstawie ugody sądowej – połowy nieruchomości, której była współwłaścicielką i w której mieszkała. Małżonkowie nabyli tę nieruchomość do majątku wspólnego w 1993 r., a rozwiedli się w 2009 r. Podatniczka planowała wyremontować tę nieruchomość za pieniądze, które pozostałyby jej ze sprzedaży domu.
Sądziła, że nie zapłaci PIT od dochodu ze sprzedaży domu, bo – jak argumentowała – przeznaczyła pieniądze na własne cele mieszkaniowe, a więc ma prawo do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT.
Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Nie było sporu co do zwolnienia z podatku kwot przeznaczonych na spłatę kredytu hipotecznego i na remont. Spór dotyczył jedynie 100 tys. zł przeznaczonych na spłatę byłego męża.
Dyrektor KIS uważał, że kobieta nabyła tę nieruchomość już w 1993 r., z chwilą włączenia do majątku wspólnego, więc spłata byłego małżonka nie może być uznana za wydatek poniesiony na własny cel mieszkaniowy (interpretacja indywidualna o sygn. 0113-KDIPT3.4011.444.2018.5.MH).
Nie zgodził się z tym WSA w Rzeszowie (sygn. akt I SA/Rz 150/19). Zwrócił uwagę na to, że przez wiele lat po rozwodzie współwłaścicielem domu pozostawał były mąż podatniczki, który mógł dysponować swoim prawem niezależnie od woli byłej żony. Trudno więc uznać, że podatniczka nabyła całą tę nieruchomość już w 1993 r.
Wątpliwości co do tego nie miał również NSA. Orzekł, że cały dochód ze sprzedaży domu powinien być zwolniony z PIT, ponieważ spełnione zostały obie ustawowe przesłanki.
– Niewątpliwie mamy do czynienia z wydatkiem poniesionym na własne cele mieszkaniowe i związanym z nabyciem części nieruchomości – uzasadnił wyrok sędzia Tomasz Kolanowski. ©℗

orzecznictwo

Wyrok NSA z 10 marca 2022 r., sygn. akt II FSK 1723/19 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia