Odsetki od środków gromadzonych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych są bezpośrednio związane z prowadzoną przez deweloperów działalnością gospodarczą, więc są przychodem z tej działalności – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o odsetki od środków na mieszkaniowych rachunkach powierniczych wypłacane przez bank na powiązany z tym rachunkiem rachunek rozliczeniowy (bieżący lub pomocniczy). Jeżeli byłby to dla deweloperów przychód z kapitałów pieniężnych, to bank musiałby jako płatnik potrącić i odprowadzić do urzędu skarbowego zryczałtowany 19-proc. podatek, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT przychodami z działalności gospodarczej są odsetki od środków na rachunkach rozliczeniowych, o których mowa w przepisach prawa bankowego, lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Z kolei przychody z kapitałów pieniężnych to w myśl art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT wszystkie pozostałe odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania.
Bank argumentował, że rachunki powiernicze są ściśle związane z prowadzoną przez deweloperów działalnością gospodarczą, więc odsetki od gromadzonych na nich środków są przychodem z tej działalności i bank nie pełni w tym zakresie obowiązków płatnika PIT.
Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 14 ust 2 pkt 5 ustawy o PIT przychodami z działalności gospodarczej są tylko odsetki od środków pieniężnych na rachunkach rozliczeniowych. Uznał więc, że skoro odsetki są naliczane od środków zgromadzonych na innym rachunku, to są dla deweloperów przychodem z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Organ wskazał, że takimi innymi rachunkami (niż rozliczeniowy) mogą być m.in. rachunek powierniczy, mieszkaniowy rachunek powierniczy, rachunek zastrzeżony.
WSA w Warszawie przyznał rację dyrektorowi KIS. Orzekł, że wprawdzie rachunki powiernicze pozostają „w jakimś” związku z działalnością gospodarczą dewelopera, jednak nie służą do obsługiwania rozliczeń z innymi podmiotami i nie można utożsamiać ich z rachunkami rozliczeniowymi. Jeśli więc odsetki są naliczane od środków zgromadzonych na rachunkach innych niż rozliczeniowe, to są przychodem z kapitałów pieniężnych – stwierdził sąd (sygn. akt III SA/Wa 1212/18).
Z taką wykładnią nie zgodził się NSA. Nie miał wątpliwości co do statusu rachunków powierniczych deweloperów.
– Sąd I instancji użył niefortunnego sformułowania, że rachunki te pozostają „w jakimś” związku z działalnością gospodarczą. Nie, pozostają one w bezpośrednim związku – podkreślił sędzia Tomasz Kolanowski.
NSA przychylił się również do argumentacji banku, że mieszkaniowe rachunki powiernicze są faktycznie tworzone na rachunku rozliczeniowym, ponieważ warunkiem ich uruchomienia jest posiadanie tego drugiego.

orzecznictwo

Wyrok NSA z 8 marca 2022 r., sygn. akt II FSK 1532/19 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia