O dwa i pół roku, tj. do 1 stycznia 2025 r. odroczony będzie obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi. Tym samym do końca 2024 r. nie będzie kary 5 tys. zł za brak takiego połączenia.

Poinformowało o tym wczoraj Ministerstwo Finansów w komunikacie.
Oznacza to, że przesunięty zostanie obowiązek, który – zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia br. Polskim Ładem – miał wejść w życie już 1 lipca 2022 r. Za brak zintegrowania kasy online z terminalem płatniczym miała grozić po tej dacie kara 5 tys. zł.
Na problemy techniczne związane z realizacją nowego obowiązku w tak krótkim czasie zwróciliśmy uwagę już w zeszłym roku w artykule „Niektórzy będą musieli wymienić terminale płatnicze” (DGP nr 193/2021). Wskazywaliśmy też, że taka integracja nie przyniesie oczekiwanych skutków, bo fiskus nadal będzie dostawał informacje o obrotach wyłącznie z raportu z kasy fiskalnej, a nie z terminala płatniczego.
Co prawda informacje o planowanym przesunięciu terminu pojawiały się już od pewnego czasu, ale dopiero teraz MF je potwierdziło. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, w związku z sygnalizowanymi przez biznes problemami technicznymi minister finansów postanowił odroczyć termin obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi – przyznał resort.
MF poinformowało, że trwają prace nad ustaleniem zastępczego obowiązku raportowania informacji o płatnościach bezgotówkowych. Ma on jednak dotyczyć wyłącznie agentów rozliczeniowych
Polski Ład. Logo / Dziennik Gazeta Prawna