statystyki

Czy właściciel nowego domu musi płacić podatek przed końcem roku

autor: Łukasz Zalewski21.11.2014, 07:48; Aktualizacja: 21.11.2014, 07:50
nieruchomości, dom, mieszkanie

Czy wydzielenie lokali zmniejszy podatek?źródło: ShutterStock

Nabywca wybudowanego mieszkania lub lokalu nie zapłaci podatku od nieruchomości w tym roku. Daninę na rzecz gminy będzie płacił dopiero od 1 stycznia. Właściciele dużych budynków mogą obniżyć podatek.

Czy od mieszkania kupionego dziś zapłacę daninę?

Pani Helena kupiła mieszkanie od dewelopera. Budowa zakończyła się w maju, a akt notarialny podpisała we wrześniu. Czy powinna zapłacić podatek od nieruchomości już w tym roku?

W opisanym przypadku podatek trzeba zapłacić po 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto używanie budynku. W praktyce jednak część gmin uważa, że zasada ta nie dotyczy wtórnych nabywców nieruchomości, takich jak pani Helena. Po stronie podatników stają jednak sądy administracyjne. Potwierdzają one, że odroczony do kolejnego roku moment powstania obowiązku podatkowego, wynikający z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczy wszystkich nowo wybudowanych budynków lub ich części. Nie ma przy tym znaczenia, czy właścicielem takiego budynku jest inwestor, czy nabywca wtórny. Takie wyroki wydały np. WSA w Białymstoku (z 29 lutego 2012 r., sygn.akt I SA/Bk 15/12) oraz NSA (np. w wyroku z 15 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1877/09). Korzystną dla nabywców wykładnię przepisów potwierdzają również eksperci podatkowi.

Podstawa prawna


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane