Służba Celna wszczęła ponad 1,1 tys. postępowań przeciwko uczestnikom zagranicznych gier w internecie
WYJAŚNIA
Poinformowało o tym Ministerstwo Finansów w komunikacie. Resort zapowiedział, że będą podejmowane kolejne postępowania. W pierwszej kolejności – wobec osób uzyskujących najwyższe wygrane z nielegalnych gier i kontynuujących proceder. Dotychczas Służba Celna zdobyła informacje o ponad 24 tys. graczy, w tym o 17,7 tys. osób, które łącznie wygrały 27 mln zł – wynika z komunikatu.
Ministerstwo przypomniało, że udział w grach hazardowych w internecie jest zabroniony. Wyjątkiem są zakłady wzajemne, na które organizatorzy posiadają stosowne licencje. Lista podmiotów działających legalnie jest dostępna na stronie internetowej www.mf.gov.pl.
Za złamanie zakazu grożą dotkliwe kary: pieniężna (od 560 zł do 16 128 tys. zł) lub więzienia do trzech lat albo obie kary łącznie.
Ponadto uczestnik nielegalnej gry musi się liczyć z przepadkiem wygranej kwoty, gdy w jego sprawie zapadnie wyrok. Na dodatek sąd może zadecydować o podaniu orzeczenia do publicznej wiadomości.
MF przypomina o możliwości skruchy, czyli o instytucji czynnego żalu (art. 16 par. 1 kodeksu karnego skarbowego). To informacja dla osób, które zorientują się, że popełniły przestępstwo skarbowe. Aby jednak z tego skorzystać, będą musiały oddać wygraną (tj. wyrazić zgodę na jej przepadek). Uchroni je to natomiast przed grzywną lub karą pozbawienia wolności.
Najpierw jednak uczestnik nielegalnej gry musi zawiadomić urząd celny o swoich czynach, i to na piśmie (dane kontaktowe znajdują się na stronie www.mf.gov.pl/sluzba-celna). Jeśli czynny żal zostanie złożony już po wykryciu przestępstwa, to nie będzie on uwzględniony przez organy ścigania – ostrzega resort.
Kary można uniknąć dopiero z upływem pięciu lat od momentu uczestnictwa w zagranicznych grach lub zakładach. Wtedy sprawa się przedawnia.
Działania organów
Służba Celna koncentruje się między innymi na:
● zwalczaniu polskojęzycznej reklamy i promocji gier hazardowych oferowanych przez podmioty zagraniczne,
● ściganiu osób czerpiących zyski z procederu pozyskiwania nowych klientów dla podmiotów zagranicznych, zwłaszcza branży bukmacherskiej,
● ściganiu uczestników nielegalnych gier hazardowych, m.in. losowych, urządzanych przez internetowe kasyna gier oraz zakładów wzajemnych oferowanych przez zagraniczne spółki bukmacherskie.