Kto w 2022 r. postanowił rozliczać się z fiskusem z najmu prywatnego według skali podatkowej, nie musi w trakcie roku wpłacać zaliczek na PIT. Wystarczy, że zapłaci podatek przy zeznaniu rocznym – poinformowało Ministerstwo Finansów
Tą zaskakującą, choć korzystną informacją resort finansów podzielił się z podatnikami w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej
podatki.gov.pl. Wynika z niego także wiele innych nowości.
Przede wszystkim resort wyjaśnił w komunikacie, jak rozumieć
przepis przejściowy Polskiego Ładu, czyli art. 71 ust. 1 nowelizacji z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105). Mówi on, że „podatnicy osiągający w 2022 r. przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy (czyli najmu prywatnego - red.) zmienianej w art. 1, mogą stosować zasady opodatkowania tych przychodów obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2”.
- Z wyjaśnień
MF dowiedzieliśmy się, że choć w przepisach przejściowych jest mowa o „stosowaniu zasad opodatkowania obowiązujących w 2021 r.”, to należy przez to rozumieć jedynie formę opodatkowania (czyli zasady ogólne lub ryczałt ewidencjonowany), natomiast pozostałe przepisy. np. dotyczące zaliczek (a raczej ich braku), parametrów skali (kwota wolna, próg podatkowy), braku odliczalności składki zdrowotnej itp., mamy stosować już według zasad z roku 2022 - wskazuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w PwC.
Zasadniczo uchwalone w Polskim Ładzie zmiany do opodatkowania najmu mają być stosowane dopiero od 2023 r. Chodzi o dwie zmiany:
- z najmu prywatnego będzie można rozliczać się z fiskusem wyłącznie ryczałtem ewidencjonowanym,
- nie będzie można amortyzować nieruchomości mieszkalnych (zarówno w ramach najmu prywatnego, jak i w ramach działalności gospodarczej).
W 2022 r. jednak nadal jeszcze można stosować zasady opodatkowania obowiązujące w 2021 r. Tak wynika ze wspomnianego art. 71 ust. 1 Polskiego Ładu.
Ministerstwo wyjaśniło, że w 2022 r. na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, może rozliczać się z prywatnego najmu
podatnik, który:
- w 2021 r. rozliczał je na zasadach ogólnych,
- w 2021 r. rozliczał je w formie ryczałtu ewidencjonowanego,
- w 2022 r. dopiero zaczął lub zacznie osiągać przychody z najmu prywatnego.
To również - jak mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska - nie było jasne.
- Wcześniej słyszało się z różnych wypowiedzi, że możliwość wyboru w 2022 r. opodatkowania najmu na zasadach ogólnych mają jedynie osoby, które w ten sposób rozliczały się już w zeszłym roku - mówi ekspertka. Dodaje, że takie ograniczenie nie wynikało z
przepisów, ale tak to interpretowano.
MF potwierdziło teraz, że prawo wyboru opodatkowania najmu na zasadach ogólnych mają wszyscy podatnicy.
Zdaniem Joanny Narkiewicz-Tarłowskiej art. 71 ust. 1 Polskiego Ładu od początku budził wątpliwości. Nie wynika z niego bowiem jasno, czy ustawodawcy chodziło o wybór samej formy opodatkowania z 2021 r. (czyli np. na zasadach ogólnych), czy też o inne zasady opodatkowania, np. obowiązek wpłacania zaliczek na podatek.
Część ekspertów, czytając ten przepis dosłownie, dochodziła do wniosku, że do najmu prywatnego opodatkowanego na zasadach ogólnych należy stosować po prostu zasady obowiązujące w zeszłym roku.
Inaczej zinterpretowało to jednak Ministerstwo Finansów. Wyjaśniło, że rozliczając dochody w 2022 r. na zasadach ogólnych według skali podatkowej, stosuje się przepisy ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2022 r., w tym m.in. nową skalę podatkową i zasadę nieodliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- Resort finansów potwierdził więc, że w 2022 r. przy najmie prywatnym można nadal stosować dotychczasowe formy opodatkowania, ale pozostałe przepisy, dotyczące zaliczek, parametrów skali (kwota wolna, próg podatkowy), braku odliczalności składki zdrowotnej trzeba stosować już z roku 2022 - mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska. Jej zdaniem w przepisie przejściowym powinno być określenie „forma” zamiast „zasady”, bo dzięki temu byłoby mniej wątpliwości.
Resort wyjaśnił także, że kto w tym roku wybrał zasady ogólne opodatkowania dochodów z najmu, ten w ogóle nie musi wpłacać zaliczek na PIT w trakcie roku. „Podatek należny od dochodów z najmu prywatnego opodatkowanych na zasadach ogólnych podatnik wykaże w zeznaniu PIT-36 i wpłaci w kwocie, która wynika z tego zeznania” - czytamy w stanowisku resortu.
Zdaniem Joanny Narkiewicz-Tarłowskiej to słuszne stanowisko, bo - jak zauważa ekspertka - w ustawie o PIT nie ma już w 2022 r. przepisu, który wprost nakazywałby wpłacać zaliczki od dochodów z najmu prywatnego. Wcześniejszy taki przepis uchylono.
Co innego podatnicy, którzy wybrali ryczałt - oni muszą wpłacać podatek co miesiąc lub co kwartał, jeśli mają takie prawo. Ryczałt wynosi: 8,5 proc. przychodów do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5 proc. przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł.
Joanna Narkiewicz-Tarłowska zwraca uwagę, że do wyjaśnień MF w zakresie zaliczek na PIT od dochodów z najmu nie jest dostosowany formularz PIT-2. Przypomnijmy, że mogą go złożyć pracownicy, którzy chcą, aby ich pracodawca uwzględniał przy obliczaniu zaliczek na PIT kwotę zmniejszającą podatek (obecnie wynosi ona 425 zł).
Z obecnej wersji formularza wynika, że pracownik może złożyć PIT-2 m.in., jeśli nie osiąga dochodów z najmu opodatkowanych według skali podatkowej, od których jest obowiązany opłacać w ciągu roku zaliczki na PIT.
Wielu podatników może sądzić, że z tego powodu nie mogą złożyć pracodawcy oświadczenia PIT-2. Nie mają świadomości, że przepisy się zmieniły i nie muszą już opłacać w ciągu roku zaliczek na PIT od dochodów z prywatnego najmu.
Jak podkreśla Joanna Narkiewicz-Tarłowska, w art. 44 ust. 3 ustawy o PIT, do którego odsyła przepis wskazujący warunki złożenia PIT-2, nie ma już mowy o dochodach z najmu. Co więcej, MF potwierdziło, że nie ma obowiązku wpłacania zaliczek od tego typu dochodów.
- Najlepiej by było, gdyby w ogóle usunięto z tego formularza odniesienie do dochodów z najmu, żeby nie budził on wątpliwości podatników - uważa ekspertka.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło także, że w 2022 r. nie trzeba składać oświadczeń o wyborze formy opodatkowania najmu prywatnego. Wprost przyznaje, że „podatnik, który osiąga przychody lub dochody z najmu prywatnego w 2022 r., nie składa oświadczenia o wyborze jednej ze wskazanych form ich opodatkowania”.
MF podtrzymało natomiast stanowisko dotyczące odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych. Resort przypomniał, że w 2022 r. odpisy te można zaliczać do podatkowych kosztów, pod warunkiem że nieruchomości zostały nabyte lub wytworzone przed 2022 r.
Chodzi o budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo do domu jedno rodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Oznacza to - jak potwierdził resort - że nie można zaliczać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych, które zostały nabyte lub wytworzone po 31 grudnia 2021 r.
Natomiast od 2023 r. w ogóle nie będzie można amortyzować nieruchomości mieszkalnych.©℗
Dopuszczalne formy opodatkowania najmu w 2022 r. i 2023 r.
/
Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe