statystyki

Rozliczenia: Koszty objęcia udziałów dopiero przy zbyciu

autor: Jolanta Rajewska19.11.2014, 07:35; Aktualizacja: 19.11.2014, 07:35
prawo

Wyrok nie jest prawomocny.źródło: ShutterStock

Dopiero w momencie zbycia udziałów można odliczyć wydatki poniesione na ich nabycie. Nieprawidłowe jest ich rozliczanie już w dacie poniesienia – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

Sprawa dotyczyła wspólnika spółki jawnej, który nabył udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Transakcja ta została sfinansowana z kredytu bankowego zaciągniętego na ten cel przez spółkę jawną.

Podatnik chciał zaliczyć zapłacone odsetki od kredytu oraz prowizję bankową do kosztów uzyskania przychodu już w dacie ich poniesienia, natomiast wydatki na zakup udziałów i opłaty notarialne – w momencie sprzedaży tych udziałów.

Powoływał się na art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT, zgodnie z którym koszty pośrednie (a za takie uważał odsetki od kredytu i prowizję bankową) powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Natomiast wydatki na sfinansowanie ceny udziałów i opłaty notarialnej – niezbędne, aby nabycie udziałów było prawnie skuteczne – obciążą koszty podatkowe w dacie zbycia udziałów.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane