statystyki

Rozliczenia: Koszty objęcia udziałów dopiero przy zbyciu

autor: Jolanta Rajewska19.11.2014, 07:35; Aktualizacja: 19.11.2014, 07:35
prawo

Wyrok nie jest prawomocny.źródło: ShutterStock

Dopiero w momencie zbycia udziałów można odliczyć wydatki poniesione na ich nabycie. Nieprawidłowe jest ich rozliczanie już w dacie poniesienia – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

Sprawa dotyczyła wspólnika spółki jawnej, który nabył udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Transakcja ta została sfinansowana z kredytu bankowego zaciągniętego na ten cel przez spółkę jawną.

Podatnik chciał zaliczyć zapłacone odsetki od kredytu oraz prowizję bankową do kosztów uzyskania przychodu już w dacie ich poniesienia, natomiast wydatki na zakup udziałów i opłaty notarialne – w momencie sprzedaży tych udziałów.

Powoływał się na art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT, zgodnie z którym koszty pośrednie (a za takie uważał odsetki od kredytu i prowizję bankową) powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Natomiast wydatki na sfinansowanie ceny udziałów i opłaty notarialnej – niezbędne, aby nabycie udziałów było prawnie skuteczne – obciążą koszty podatkowe w dacie zbycia udziałów.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane