Co roku fiskus przekazuje setki tysięcy złotych z 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. W 2021 r. do OPP trafiły aż 973 mln zł z tego tytułu.

Przypomnijmy, że naczelnicy urzędów skarbowych przekazują środki z 1 proc., jeżeli podatnicy złożą zeznanie w ustawowym terminie albo jeżeli dyspozycja przekazania części podatku znalazła się w korekcie dokonanej w ciągu miesiąca od upływu terminu dla rozliczenia. Warunkiem przelania pieniędzy do OPP jest też zapłata podatku należnego nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od terminu złożenia zeznania podatkowego.
O terminowe przekazanie zeznania nie muszą się martwić podatnicy rozliczający się na druku PIT-37 i PIT-38. Ich już od kilku lat rozlicza Krajowa Administracja Skarbowa w usłudze zwanej Twój e-PIT (dostępna jest ona m.in. na koncie w e-Urzędzie Skarbowym na stronie podatki.gov.pl.). Co więcej, jeżeli podatnicy sami nie zaakceptują sporządzonych rozliczeń lub nie złożą samodzielnie sporządzonego PIT, to zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie wysyłane z upływem ustawowego terminu (w tym roku jest to 2 maja, bo 30 kwietnia przypada w sobotę).
Trochę inaczej jest w przypadku rozliczonych przez skarbówkę PIT-28 i PIT-36 (również w usłudze Twój e-PIT), które są sporządzane tylko dla podatników niebędących przedsiębiorcami (przykładowo tych, którzy rozliczają najem prywatny). Warto pamiętać, że w tym przypadku nie zadziała zasada automatycznej wysyłki. Wypełniony formularz trzeba zaakceptować albo złożyć zeznanie samodzielnie. Jeżeli podatnik nie zrobi tego w terminie, nie będzie można przekazać 1 proc. PIT.
Przypomnijmy, że w usłudze Twój e-PIT automatycznie wypełnione są oświadczenia o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego (PIT-OP), ale tylko wtedy gdy rok wcześniej podatnik się na to zdecydował, a organizacja nadal jest w rejestrze. Jeżeli w tym roku podatnik zmieni zdanie, może ten wybór zmienić (również po złożeniu zeznania – w korekcie).
W przypadku złożonych PIT za wniosek o przekazanie 1 proc. PIT uważa się wskazanie w nim albo w jego korekcie numeru KRS organizacji oraz kwoty. Takim wnioskiem jest również wypełnienie formularza PIT-OP przez podatników otrzymujących od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A.
Emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT-40A i chcą, by wskazana w ubiegłym roku OPP otrzymała 1 proc. ich podatku, nie muszą nic robić, bo fiskus przekaże ją automatycznie.
Dla tych emerytów, którzy otrzymali PIT-11A i muszą złożyć roczne zeznanie, zasady przekazywania 1 proc. są takie same jak dla pozostałych podatników. Mogą samodzielnie złożyć zeznanie albo nie podejmować żadnych działań – wtedy PIT-37 wygenerowany w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowany, a 1 proc. otrzyma OPP wybrana rok wcześniej. O zasadach rozliczeń dla emerytów i rencistów przypomniało Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej (www.podatki.gov.pl). ©℗