Sprzedaż biletów i karnetów na stok narciarski oraz wypożyczanie nart nie muszą być ewidencjonowane w kasie online – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka z o.o., która prowadzi działalność gastronomiczno-hotelową, a w sezonie zimowym dodatkowo uruchamia wyciąg narciarski. Ma też wypożyczalnię nart.
Jej wątpliwości powstały z tego powodu, że od 1 lipca 2021 r. trzeba mieć kasy online, jeśli świadczy się usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, z tym że wyłącznie w zakresie wstępu.
Dyrektor KIS potwierdził, że na stoku narciarskim nie musi być takiego urządzenia, bo stoki nie są obiektami służącymi poprawie kondycji fizycznej.
Organ odwołał się tu do klasyfikacji statystycznej, choć sama ustawa tego nie robi. Zwrócił uwagę, że w dziale 93 PKWiU (usługi związane ze sportem, rozrywką i rekreacją) zostały wskazane usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (PKWiU 93.13.10.0.).
– Z wyjaśnień do PKWiU wynika, że grupowanie 93.13.10.0 obejmuje usługi związane z działalnością centrów i klubów fitness oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej i w kulturystyce – wyjaśnił dyrektor KIS.
Dodał, że w tym samym dziale (PKWiU 93), ale w innym grupowaniu (93.11.10.0), zostały wymienione usługi związane z działalnością obiektów sportowych. Nie ma w nim jednak mowy o stokach narciarskich.
Korzystając więc pomocniczo z klasyfikacji statystycznych, dyrektor KIS stwierdził, że usługi obiektów służących poprawie kondycji fizycznej to co innego niż usługi związane z działalnością wyciągów narciarskich (sklasyfikowanych w grupowaniu 49.39.20.0.) oraz usługi wypożyczania i dzierżawy sprzętu rekreacyjnego i sportowego (grupowanie 77.21.10.0.).
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 lutego 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.962.2021.1.MN