Szkolenia mogą być zwolnione z VAT, nawet jeśli państwo nie sprawuje nad nimi kontroli – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Podtrzymał w ten sposób niekorzystną dla fiskusa linię orzeczniczą sądów administracyjnych. Wynika z niej, że Polska nieprawidłowo wdrożyła przepisy unijnej dyrektywy.
Chodzi o art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, który zwalnia z podatku usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, a także te świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację (w rozumieniu przepisów o systemie oświaty) lub finansowane ze środków publicznych. W tym ostatnim wypadku chodzi o finansowanie przynajmniej w 70 proc. (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwolnień od VAT, Dz.U. z 2013 r. poz. 1722).
Najczęściej spory dotyczą warunku organizowania szkoleń w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Sądy podkreślają, że to zbyt restrykcyjny wymóg, nieprzewidziany w art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT. Wynika z niej jedynie, że preferencja dotyczy usług kształcenia zawodowego świadczonych przez podmioty prawa publicznego lub przez inne instytucje (także prywatne), których cele są uznane przez państwo członkowskie za podobne do tych realizowanych przez podmioty publiczne.
Potwierdził to NSA w wyrokach o sygn. akt I FSK 1720/12, I FSK 1299/12, I FSK 1622/12.
Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 4 listopada 2014 r. Uchylił interpretację odmawiającą prawa do korzystania z preferencji stowarzyszeniu edukacyjnemu zajmującemu się nauką języka angielskiego (nr IBPP1/443-169/14/AZb).
Sąd podkreślił, że organ podatkowy powinien jasno i precyzyjnie wyjaśnić, kiedy prywatna firma organizująca szkolenia realizuje cele uznawane za podobne do podmiotów prawa publicznego. Przypomniał, że taki obowiązek nałożył na organy podatkowe także wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 28 listopada 2013 r. (w sprawie C-319/12).
Z wyroku zadowolony jest radca prawny Marcin Eckert, który bronił w sądzie interesów stowarzyszenia. Zauważa jednak, że spory w tej sprawie nadal mogą się toczyć – tak długo, jak długo ustawodawca nie wskaże w ustawie o VAT katalogu celów, których realizacja będzie oznaczała, że podmiot prywatny ma podobną pozycję do publicznego.
– Zamiast to uczynić, fiskus nadal wchodzi w spory z podatnikami, co jak widać, nie znajduje poparcia sądów administracyjnych – podsumowuje Marcin Eckert.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Krakowie z 4 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 1517/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia