statystyki

Zmiana formy prawnej nie unieważnia otrzymanej interpretacji

autor: Patrycja Dudek06.11.2014, 07:30; Aktualizacja: 06.11.2014, 07:30
Sprawa dotyczyła spółki komandytowej, która powstała na skutek przekształcenia spółki akcyjnej.

Sprawa dotyczyła spółki komandytowej, która powstała na skutek przekształcenia spółki akcyjnej.źródło: ShutterStock

Przekształcona spółka może skorzystać z wyjaśnienia, które otrzymała jej poprzedniczka, nawet jeśli ta się do niej nie zastosowała – orzekł NSA.

Sąd dodał, że inaczej jest przy przejmowaniu lub łączeniu spółek, bo na skutek takich działań powstaje całkiem nowy podmiot. Natomiast przekształcenie nie prowadzi do zmian osobowych ani majątkowych, w związku tym nie ma powodu twierdzić, że przekształcona spółka nie może zastosować się do interpretacji w późniejszym czasie.

Wydana przed przekształceniem

Sprawa dotyczyła spółki komandytowej, która powstała na skutek przekształcenia spółki akcyjnej. Nadal prowadziła działalność gospodarczą w dotychczasowym zakresie, nie przystąpił do niej żaden nowy wspólnik, nie zmienił się też jej majątek.

Spór dotyczył tego, czy może ona skorzystać z interpretacji otrzymanych jeszcze przez jej poprzedniczkę. Do części z nich spółka sprzed przekształcenia nie zastosowała się. Teraz jednak jej kontynuatorka chciała korzystać z wynikającej z nich ochrony. Tłumaczyła, że stan faktyczny opisany we wnioskach się nie zmienił.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane