Sądowe odszkodowanie za dyskryminację podlega PIT

autor: Mariusz Szulc28.10.2014, 07:52; Aktualizacja: 28.10.2014, 09:04
Aktorka uznała, że była dyskryminowana przez teatr.

Aktorka uznała, że była dyskryminowana przez teatr.źródło: ShutterStock

Jeśli wypłacana na podstawie wyroku sądu powszechnego kwota ma zrekompensować uprawnionemu utracone korzyści, to należy się nią podzielić z fiskusem – orzekł WSA w Białymstoku.

Sprawa dotyczyła aktorki. Na podstawie umowy z teatrem zobowiązała się ona do udziału w próbach przedstawień i innych przedsięwzięciach artystycznych. Miała także promować placówkę m.in. poprzez udział w sesjach zdjęciowych i nagraniach radiowych oraz telewizyjnych. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymywała za grę w spektaklach teatralnych. Było ono uzależnione od roli i ustalane procentowo jako odpowiednia część pensji zasadniczej.

Aktorka uznała, że była dyskryminowana przez teatr. Nie dostawała ról, w związku z czym nie wypłacano jej dodatkowego wynagrodzenia. Rację przyznały jej zarówno sąd rejonowy, jak i okręgowy i przyznały odpowiednie odszkodowanie z tytułu dyskryminacji. Sądy podkreśliły, że miało ono zrekompensować zainteresowanej utracone korzyści (brak pieniędzy za grę w spektaklach).

Teatr przed wypłatą odszkodowania zapytał izbę skarbową, czy musi potrącić zaliczkę na PIT zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b. Przepis ten przewiduje, że rekompensaty za utracone korzyści nie są objęte zwolnieniem podatkowym dotyczącym odszkodowań przyznanych na mocy wyroków sądów powszechnych.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane