statystyki

Sądowe odszkodowanie za dyskryminację podlega PIT

autor: Mariusz Szulc28.10.2014, 07:52; Aktualizacja: 28.10.2014, 09:04
Aktorka uznała, że była dyskryminowana przez teatr.

Aktorka uznała, że była dyskryminowana przez teatr.źródło: ShutterStock

Jeśli wypłacana na podstawie wyroku sądu powszechnego kwota ma zrekompensować uprawnionemu utracone korzyści, to należy się nią podzielić z fiskusem – orzekł WSA w Białymstoku.

Sprawa dotyczyła aktorki. Na podstawie umowy z teatrem zobowiązała się ona do udziału w próbach przedstawień i innych przedsięwzięciach artystycznych. Miała także promować placówkę m.in. poprzez udział w sesjach zdjęciowych i nagraniach radiowych oraz telewizyjnych. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymywała za grę w spektaklach teatralnych. Było ono uzależnione od roli i ustalane procentowo jako odpowiednia część pensji zasadniczej.

Aktorka uznała, że była dyskryminowana przez teatr. Nie dostawała ról, w związku z czym nie wypłacano jej dodatkowego wynagrodzenia. Rację przyznały jej zarówno sąd rejonowy, jak i okręgowy i przyznały odpowiednie odszkodowanie z tytułu dyskryminacji. Sądy podkreśliły, że miało ono zrekompensować zainteresowanej utracone korzyści (brak pieniędzy za grę w spektaklach).

Teatr przed wypłatą odszkodowania zapytał izbę skarbową, czy musi potrącić zaliczkę na PIT zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b. Przepis ten przewiduje, że rekompensaty za utracone korzyści nie są objęte zwolnieniem podatkowym dotyczącym odszkodowań przyznanych na mocy wyroków sądów powszechnych.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane