Zakaz płatności gotówkowych powyżej 20 tys. zł w relacjach między konsumentem a przedsiębiorcą może wejść w życie dopiero od 2023 r. Wtedy też zostałby obniżony z 15 tys. zł do 8 tys. zł limit płatności gotówką w rozliczeniach międzyfirmowych. Takie będą skutki wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw, którą w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Dokument trafił już do Senatu.

Wdraża on postanowienia tarczy antyinflacyjnej i wprowadza czasową obniżkę stawki akcyzy od paliw i energii elektrycznej. Przy okazji zmienia też niektóre przepisy nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych z 29 października br., która wprowadza tzw. Polski Ład (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105). Chodzi o art. 89 pkt 4 zawierający katalog przepisów, które wejdą w życie o 12 miesięcy później, a więc dopiero w 2023 r., a nie w 2022 r. Posłowie wprowadzili do tego katalogu kolejne przepisy Polskiego Ładu, m.in. art. 18, art. 22 pkt 1, art. 1 pkt 10 lit. b tiret trzeci w zakresie art. 14 ust. 2 pkt 22 ustawy o PIT i art. 2 pkt 27 lit. a tiret ósmy w zakresie art. 12 ust. 1 pkt 16 ustawy o CIT.
To oznacza, że 12 miesięcy później, niż planowano, weszłaby w życie m.in. obniżka limitu płatności gotówkowych między firmami. Skutki takiej zmiany opisaliśmy w artykule „Polski Ład uderzy w firmową gotówkę” (DGP nr 230/2021). Zwracaliśmy wtedy uwagę, że płatność gotówką na 8001 zł nie byłaby kosztem uzyskania przychodu, a przedsiębiorcy musieliby weryfikować znacznie więcej niż obecnie transakcji pod kątem tego, czy rachunek kontrahenta znajduje się na tzw. białej liście.
Rok później weszłyby w życie również przepisy, które wprowadzają zakaz płatności powyżej 20 tys. zł w relacjach przedsiębiorca – konsument. Dopiero więc w 2023 r. sprzedawca, który przyjmie 21 tys. zł w gotówce, zapłaci podwójny podatek – od przychodu ze sprzedaży oraz z tytułu sankcji za przyjęcie gotówki. Sankcje nadal nie dotyczyłyby konsumenta, który zapłacił taką kwotę w gotówce.
Najnowsza nowelizacja nie odroczyła wejścia w życie art. 22 pkt 2 Polskiego Ładu, a więc nadal już od 2022 r. przedsiębiorcy będą musieli zapewnić klientom możliwość dokonywania płatności drogą elektroniczną, tj. za pośrednictwem terminalu, telefonu lub przelewu.
Etap legislacyjny
Projekt przekazany do Senatu
Podatkowy Polski Ład
Niższe podatki, wsparcie dla seniorów i rodzin, nowe preferencje dla biznesu, zmienione zasady opłacania i odliczania składki zdrowotnej.
Eksperci Ministerstwa Finansów specjalnie dla czytelników DGP wyjaśniają wątpliwości.
Masz pytanie? Prześlij na adres dyzurMF@infor.pl
Na pytania czekamy do 16 grudnia.



ikona lupy />
Polski Ład / Dziennik Gazeta Prawna