Otrzymany w wyniku ugody sądowej zwrot nakładów poniesionych na mieszkanie będące własnością byłego partnera w ogóle nie stanowi przysporzenia majątkowego – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to kobieta, która przez pewien czas mieszkała u swojego partnera i planowała z nim ślub. Poczyniła w związku z tym liczne wydatki na remont i wyposażenie mieszkania. Kupiła m.in. meble (szafę, łóżko, materac, meble kuchenne itp.) oraz sprzęty (pralkę, lodówkę itp.).
Po upływie pół roku para się pokłóciła i mężczyzna uniemożliwił partnerce korzystanie z mieszkania. Nie chciał też oddać kupionych przez nią rzeczy.
Spór trafił do sądu i po dziewięciu latach byli partnerzy zawarli ugodę sądową, na mocy której mężczyzna miał zapłacić kobiecie ok. 70 proc. wnioskowanej przez nią kwoty.
Była partnerka chciała się upewnić, że będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku odszkodowania i zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej.
Dyrektor KIS potwierdził, że nie będzie PIT, ale nie ze względu na zwolnienie, tylko dlatego, że w tym wypadku przychód w ogóle nie powstanie. Wskazał na art. 405 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Organ wyjaśnił, że w świetle tego przepisu otrzymana w wyniku ugody sądowej kwota stanowiąca zwrot poniesionych nakładów na lokal mieszkalny będący własnością byłego partnera nie stanowi dla kobiety przysporzenia majątkowego.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 4 czerwca 2021 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.943.2021.3.AD