Przedsiębiorca, który przejmie inny podmiot, może odliczyć poniesioną wcześniej stratę. Przejęcie musi być jednak uzasadnione gospodarczo, nie może doprowadzić do zmiany profilu prowadzonej działalności gospodarczej ani nie mogą być spełnione inne negatywne przesłanki, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Pytanie dotyczyło przepisów, które od 2021 r. ograniczyły możliwość wykorzystywania cudzych dochodów do odliczenia własnej straty. Dodane art. 7 ust. 3 pkt 7 i art. 7 ust. 4b ustawy o CIT mają zapobiegać działaniom optymalizacyjnym, realizowanym z udziałem podatników ponoszących straty podatkowe. Przed 2021 r., jeśli prowadzona działalność gospodarcza nie rokowała najlepiej i niewielkie były szanse na rozliczenie straty podatkowej z przyszłym dochodem, podatnik mógł przejąć bądź kupić inną, intratną firmę i od uzyskiwanych dochodów odliczyć poniesioną wcześniej stratę.
Obecnie jest to możliwe tylko, jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT. Przejęcie musi więc być uzasadnione gospodarczo, co oznacza, że po przejęciu lub nabyciu innego podmiotu:
  • nie może zmienić się przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej lub
  • nie może być sytuacji, w której co najmniej 25 proc. udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, praw takich nie posiadały.
Spółka, która złożyła wniosek o interpretację, wyjaśniła, że planuje przejąć podmiot zależny powołany przez nią samą w 2015 r. w celu budowy i wydzierżawienia elektrociepłowni. Inwestycja została zrealizowana i spółka zależna zaczęła osiągać dochody z wynajmu. Po kilku latach zmieniła się sytuacja biznesowa i nie było już konieczne, by dzierżawą elektrociepłowni zajmował się podmiot zależny. Jego przejęcie przyniosłoby też oszczędności i uprościło rozliczenia wewnątrzgrupowe – tłumaczyła spółka.
Dodała, że w wyniku przejęcia nie zmieniłby się podstawowy profil jej działalności; nadal zajmowałaby się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej, a dodatkowo tylko wynajmem i dzierżawą nieruchomości. Nie zmieniłby się również dotychczasowy skład akcjonariatu spółki.
Spółka uważała, że skoro nie zostaną spełnione przesłanki określone w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT, to po przejęciu podmiotu zależnego będzie mogła nadal odliczać straty od dochodów.
Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Przyznał, że spółka będzie mogła odliczać poniesione wcześniej straty, jeżeli przejęcie podmiotu zależnego będzie uzasadnione gospodarczo (bo ustały przesłanki, dla których podmiot ten został powołany) i uprości rozliczenia wewnątrzgrupowe, a zarazem nie będą spełnione negatywne przesłanki, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 25 października 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.356.2021.2.BK