statystyki

W sprawie garaży NSA nie pomoże. Chyba że pojawi się nowa uchwała

autor: Elżbieta Delert09.10.2014, 07:48; Aktualizacja: 09.10.2014, 09:03

Bez względu na wcześniejsze wyroki w kwestii opodatkowania wyodrębnionych garaży podziemnych sądy administracyjne wiąże teraz uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. A ta jest niekorzystna dla podatników.

Sprawy rozpatrywane przez NSA dotyczyły małżonków, którym prezydent miasta nakazał zapłacić podatek od nieruchomości – podziemnego garażu – według stawki dla budynków lub ich części pozostałych (tj. zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych; Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844, ze zm.).

Jak stwierdził, garaż stanowi samodzielny lokal (o funkcji użytkowej) i nie może być uznany za część składową mieszkania w bloku (co pozwoliłoby na zastosowanie niższej stawki podatku).

Małżeństwo odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale utrzymało ono w mocy rozstrzygnięcia prezydenta. Potwierdziło, że wyodrębnienie garażu oznacza, iż nie jest on częścią składową mieszkania. Zwróciło też uwagę, że nie służy on zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych.

W skardze do WSA w Białymstoku małżeństwo zwróciło uwagę, że garaż jest położony w podziemiu bloku. W związku z tym mimo formalnego wyodrębnienia stanowi część budynku mieszkalnego i powinien podlegać daninie według stawki dla budynków lub ich części mieszkalnych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawo sprawiedliwość(2014-10-09 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    garaż musi spełniać warunki zgodne z prawem budowlanym , wysokość min 2,2 m , instalacja wentylacyjna ,-zgodna zprawem instalacja elektryczna zgodna zprawem , jak nie spelnia jednego z warunków , to nie jest garaż , tylko pomieszczenie gospodarcze a , więc nizsze oplaty drzwi -niemają znaczenia w przypadku budynków gospodarczych

    Odpowiedz
  • jan(2014-10-14 04:52) Zgłoś naruszenie 00

    to jest absurd jakich wiele w dzikim kraju do momentu wyodrebnienia mieszkania i garazu ktory znajduje sie w budynku na parterze placilem mniej a teraz po wyodrebnieniu wiecej wiec cos tu nie gra zadna zmiana jego przeznaczenia nie nastąpila wiec nie rozumiem w czym jest problem a jeszcze jedno zalozenie ksiegi wieczystej + notariusz to koszt ponad 1000zl i jeszcze wiecej placic tu ktos to chyba lobbuje ten temat napewno spółdzielnie mieszkaniowe boja sie zakladania wspólnoty

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane