Kto we własnym domu zajmuje się przygotowaniem dań gotowych do spożycia i ich dostawą do klienta, powinien od 2021 r. ewidencjonować tę sprzedaż na kasie fiskalnej online – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Kto we własnym domu zajmuje się przygotowaniem dań gotowych do spożycia i ich dostawą do klienta, powinien od 2021 r. ewidencjonować tę sprzedaż na kasie fiskalnej online – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytał o to przedsiębiorca, który na zlecenie klientów, z zakupionych wcześniej przez siebie składników, przygotowuje gotowe do spożycia: śniadania, obiady i kolacje. Posiłki odbierają sami klienci lub są one im dostarczane przez sprzedawcę. Niezależnie od wybranej opcji dostawy, klient nie ma możliwości spożycia zamówionego dania na miejscu, a więc w domu, w którym sprzedawca posiłków je przygotowuje.
Przedsiębiorca używał do tej pory kasy fiskalnej „starego” typu, czyli z papierowym zapisem kopii. Uważał, że nie musi instalować kasy online, bo nie można uznać jego firmy za stacjonarną placówkę gastronomiczną świadczącą usługi związane z wyżywieniem. Nie świadczy więc usług, o których mowa w art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT. Przepis ten mówi o usługach „związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo”.
Przedsiębiorca tłumaczył, że usługi związane z wyżywieniem zostały określone w dziale 56 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług i dotyczą zapewnienia pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji w restauracji. Tego rodzaju działalność wymaga więc prowadzenia punktu lub placówki gastronomicznej i przygotowywania w nim oraz sprzedaży posiłków i napojów do spożycia (czy to na miejscu, czy też na wynos) – argumentował przedsiębiorca. W jego przypadku – jak twierdził – nie ma o tym mowy, bo jedynie przyjmuje zamówienia od klientów, przygotowuje zamówione potrawy i następnie dostarcza je w umówione miejsce bądź wydaje kupującemu.
Dyrektor KIS nie zgodził się z takim stanowiskiem. Podkreślił, że w art. 145b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie odwołano się do jakichkolwiek klasyfikacji statystycznych. A jeśliby nawet pomocniczo wziąć je pod uwagę, to zgodnie z działem 56 PKWIU chodzi o usługi związane z zapewnieniem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji, włączając w to restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki „na wynos”, z miejscami do siedzenia lub bez nich – wskazał dyrektor KIS.
Stwierdził więc, że nie jest istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale to, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.
Z tego powodu uznał, że skoro przedsiębiorca przygotowuje posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, to wykonuje „usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarną placówkę gastronomiczną”. Powinien zatem wymienić kasę rejestrującą i już od 1 stycznia 2021 r. ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online umożliwiającej połączenie i przesyłanie danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 15 września 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.553.2021.2.ALN
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama