Korygując elektroniczne deklaracje akcyzowe, będzie można jednocześnie wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Zniknie też problem związany z wykazywaniem w deklaracjach miesięcznych wyrobów wolnych od podatku i opodatkowanych zerową stawką daniny.
Tak zakłada opublikowany w ubiegłym tygodniu projekt rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Nowe rozporządzenie jest niezbędne ze względu na to, że dotychczasowe wzory deklaracji mogą obowiązywać tylko do końca 2021 r., zgodnie z art. 35 ust. 2 nowelizacji z 30 marca br. ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. poz. 694). Wtedy bowiem straci moc dotychczasowe rozporządzenie z 24 stycznia 2018 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2231 ze zm.).
Nowe wzory deklaracji mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Jednak stare wzory deklaracji miesięcznych będą mogły być używane jeszcze do okresów rozliczeniowych przypadających przed 1 kwietnia 2022 r., a deklaracji kwartalnych – do okresów rozliczeniowych przypadających przed 1 stycznia 2022 r.
Przypomnijmy, że marcowa nowelizacja wprowadziła od 1 lipca 2021 r. m.in. obowiązek przesyłania elektronicznych deklaracji akcyzowych. Po raz pierwszy musiały one zostać przesłane już za czerwiec.
Deklaracje w formie papierowej mogą obecnie składać wyłącznie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Korekta z wnioskiem o zwrot nadpłaty
Projekt zakłada dwa istotne ułatwienia dla przedsiębiorców. Będą oni mogli występować o nadpłatę akcyzy przy korekcie elektronicznej deklaracji podatkowej: AKC/AKCzo (główny formularz deklaracji), AKC-WW (deklaracja składana dla wyrobów węglowych), AKC-EN (deklaracja składana przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu energii elektrycznej), AKC-WG (deklaracja składana przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów gazowych z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych), AKC-ST/AKC-STn (deklaracja składana dla suszu tytoniowego) i AKC-PA (deklaracja składana dla przedpłat akcyzy).
Obecnie podatnik, który składa korektę rozliczeń w formie elektronicznej, nie może równocześnie wnioskować o nadpłatę.
Będzie łatwiej wykazać preferencje
Łatwiej będzie wykazywać w miesięcznych deklaracjach wyroby opodatkowane stawką zerową oraz zwolnione z akcyzy. Przypomnijmy, że nowelizacja z 30 marca br. wprowadziła również obowiązek przesyłania elektronicznych deklaracji kwartalnych w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem lub zerową stawką daniny (art. 24e ustawy o podatku akcyzowym).
Po raz pierwszy deklaracje kwartalne muszą trafić do fiskusa najpóźniej do 25 listopada br.
Zaraz po uchwaleniu nowelizacji pojawiły się jednak wątpliwości, czy podatnicy, wykorzystujący w działalności zarówno wyroby opodatkowane preferencyjnie, jak i stawką pozytywną powinni składać deklaracje kwartalne czy miesięczne. Resort finansów konsekwentnie twierdził (m.in. w uzasadnieniu do nowelizacji), że wszystkie te wyroby należy wykazywać w deklaracji miesięcznej. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 sierpnia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.141.2021.1.JS).
Nie wynika to jednak wprost z przepisów, dlatego ostatecznie problem ten ma zostać uregulowany wprost w nowym art. 24 ust. 1a, zapisanym w projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wdrażać unijne dyrektywy 2019/2235, 2020/262 i 2020/1151. Projekt czeka nadal na przyjęcie przez rząd.
Kolejna wątpliwość była związana z koniecznością wykazywania preferencji akcyzowych (zwłaszcza zwolnień od akcyzy) w miesięcznych deklaracjach. W większości formularzy znajduje się bowiem wyłącznie jedno pole, w którym należy zbiorczo wykazywać dane o zwolnieniach i obniżeniach akcyzowych (najczęściej jest to pole 12). To utrudnia gromadzenie informacji o preferencjach i przesyłanie takich informacji Komisji Europejskiej.
Projekt rozporządzenia zakłada zmianę – we wzorach deklaracji zostaną wyodrębnione rubryki „zwolnienia” i „obniżenia”. Łatwiej też będzie wykazywać poszczególne zwolnienia akcyzowe, przysługujące na podstawie odrębnych przepisów ustawy o podatku akcyzowym.
Inne zmiany
Resort finansów zaproponował również uproszczenia w objaśnieniach do wzorów formularzy. Będą również zmiany o charakterze ściśle technicznym i porządkującym.
Przykładowo, zostało dodane specjalne pole, w którym osoba podpisująca deklarację będzie musiała podać swój identyfikator podatkowy (NIP albo PESEL). Ma to wykluczyć pomyłki w sytuacji, gdy istnieje kilka osób o tym samym imieniu i nazwisku, a KAS nie ma pewności, która z nich podpisała deklarację.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego – w konsultacjach publicznych