Nowa usługa pozwoli podatnikowi na podgląd informacji z dokumentów notarialnych, które go dotyczą. Na koncie podatnika w e-US pojawią się bowiem informacje o aktach notarialnych, aktach poświadczenia dziedziczenia i europejskich poświadczeniach spadkowych.

Będą one także na koncie notariusza (w e-US), który je sporządził – poinformowało o tym Ministerstwo Finansów w komunikacie.
Początkowo na obu kontach pojawią się dane dotyczące aktów notarialnych, które notariusz przesyła fiskusowi na bieżąco. Sukcesywnie będą one uzupełniane o dane dotyczące wcześniej zawartych aktów.
Niezależnie od tego notariusze mogą już składać przez e-US deklaracje o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika odpowiednio podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-2) oraz podatku od spadków i darowizn (SD-2).
Lada moment wygaśnie natomiast możliwość przesyłania formularzy PCC-2 i SD-2 na portalu e-Deklaracje. Po 7 listopada zostaną one wyłączone. Deklaracje nadal będzie można przesyłać poprzez interfejs API z zewnętrznych systemów informatycznych, w tym z systemów służących do obsługi kancelarii notarialnych – wyjaśnił resort.
MF planuje kolejne zmiany dla notariuszy. Zamiast przekazywać do organów KAS papierowe odpisy z aktów notarialnych, aktów poświadczenia dziedziczenia i europejskich poświadczeń spadkowych, notariusze będą przesyłać informacje o tych dokumentach w formie elektronicznej. Resort chce, aby zmiany te zaczęły obowiązywać od początku 2022 r.
Przypomnijmy, że podatnicy za pośrednictwem swojego konta w e-Urzędzie Skarbowym mogą już m.in.:
■ korzystać z usługi Twój e-PIT umożliwiającej złożenie rocznego zeznania PIT,
■ uzyskać informacje o zwrocie PIT i VAT,
■ wysłać zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3,
■ poinformować urząd np. o zmianie adresu zamieszkania,
■ sprawdzić wykaz mandatów karnych,
■ realizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat.
Dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, dostępna jest w e-US aplikacja e-mikrofirma, która umożliwia prowadzenie ewidencji faktur zakupowych i sprzedażowych, a także przygotowanie plików JPK_VAT.
Za pomocą e-US można także zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do elektronicznego poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce – przypomniało MF w komunikacie. ©℗