statystyki

VAT i praktyka fiskusa utrudniają życie firmom

autor: Łukasz Zalewski29.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 29.09.2014, 09:46
pracownik, biuro, stres

Jedną z podstawowych zasad obowiązujących w VAT jest zasada neutralności tego podatku dla przedsiębiorcówźródło: ShutterStock

W ustawie o VAT nie ma słowa o należytej staranności, jednak wiele polskich firm bardzo dobrze zna ten termin. Organy podatkowe pozbawiają je prawa do odliczenia VAT, zarzucając właśnie niedochowanie staranności w transakcjach z kontrahentami

Jedną z podstawowych zasad obowiązujących w VAT jest zasada neutralności tego podatku dla przedsiębiorców. Problem w tym, że dość często podatek ten nie jest obojętny dla firm, o czym przekonywali eksperci podczas konferencji „Podatek VAT – wpływ na rozwój przedsiębiorczości w Polsce” zorganizowanej przez Pracodawców RP. Zwracali też uwagę na problemy z rozliczaniem VAT mimo nowelizacji polskiej ustawy w 2013 i 2014 roku.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • realista(2014-09-29 08:34) Zgłoś naruszenie 00

  Ale w orzecznictwie TSUE jest dużo mowy o nalezytej staranności. Tymczasem jaka to staranność jak się kupuje 2 tony paliwa za 3 zł/litr w lesie od firmy, gdzie prezesem jest słup - menel, bez pisemnej umowy itp.? Może napiszcie o tym, ilu zdolnych ludzi się przez lata marnowało w pracy dla fiskusa, podczas gdy adwokatem czy radcą można było przez lata zostać tylko dzięki koneksjom itp.

  Odpowiedz
 • blodbad(2014-09-29 17:32) Zgłoś naruszenie 00

  Ech, podstawą do zakwestionowania naliczonego jest art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) uVAT. Nie wolno tego tracić z pola widzenia. Zaś "należyta staranność" to warunek narzucony przez orzecznictwo TSUE.

  Odpowiedz
 • ola(2014-09-29 20:46) Zgłoś naruszenie 00

  Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest tak trudne , najerzone dwuznacznymi przeoisami , częstymi kontrolami gdzie kaźdy urzędnik ten sam przepis intrerpretuje po swojemu a przedsiębiorca musi udowodnić przed sądem , że nie jest ,, jeleniem,,. Oczywiście udowodnienie swoich racji przed sądem nie powoduje pociągnięcia do odpowiedzialności urzędnika . A co z nerwami , ze zniszczeniem życia i zjiszcseniem firm ?
  Pan Kluska , który przynosił państwu duże dochody został tak zniszczony psychicznie , że odechciĺo mu się pręźnych biznesów. Woli spokojniejsze życie.
  Niech urzędnicy sami zarobią na siebie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane