statystyki

VAT i praktyka fiskusa utrudniają życie firmom

autor: Łukasz Zalewski29.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 29.09.2014, 09:46
pracownik, biuro, stres

Jedną z podstawowych zasad obowiązujących w VAT jest zasada neutralności tego podatku dla przedsiębiorcówźródło: ShutterStock

W ustawie o VAT nie ma słowa o należytej staranności, jednak wiele polskich firm bardzo dobrze zna ten termin. Organy podatkowe pozbawiają je prawa do odliczenia VAT, zarzucając właśnie niedochowanie staranności w transakcjach z kontrahentami

Jedną z podstawowych zasad obowiązujących w VAT jest zasada neutralności tego podatku dla przedsiębiorców. Problem w tym, że dość często podatek ten nie jest obojętny dla firm, o czym przekonywali eksperci podczas konferencji „Podatek VAT – wpływ na rozwój przedsiębiorczości w Polsce” zorganizowanej przez Pracodawców RP. Zwracali też uwagę na problemy z rozliczaniem VAT mimo nowelizacji polskiej ustawy w 2013 i 2014 roku.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • realista(2014-09-29 08:34) Zgłoś naruszenie 00

  Ale w orzecznictwie TSUE jest dużo mowy o nalezytej staranności. Tymczasem jaka to staranność jak się kupuje 2 tony paliwa za 3 zł/litr w lesie od firmy, gdzie prezesem jest słup - menel, bez pisemnej umowy itp.? Może napiszcie o tym, ilu zdolnych ludzi się przez lata marnowało w pracy dla fiskusa, podczas gdy adwokatem czy radcą można było przez lata zostać tylko dzięki koneksjom itp.

  Odpowiedz
 • blodbad(2014-09-29 17:32) Zgłoś naruszenie 00

  Ech, podstawą do zakwestionowania naliczonego jest art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) uVAT. Nie wolno tego tracić z pola widzenia. Zaś "należyta staranność" to warunek narzucony przez orzecznictwo TSUE.

  Odpowiedz
 • ola(2014-09-29 20:46) Zgłoś naruszenie 00

  Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest tak trudne , najerzone dwuznacznymi przeoisami , częstymi kontrolami gdzie kaźdy urzędnik ten sam przepis intrerpretuje po swojemu a przedsiębiorca musi udowodnić przed sądem , że nie jest ,, jeleniem,,. Oczywiście udowodnienie swoich racji przed sądem nie powoduje pociągnięcia do odpowiedzialności urzędnika . A co z nerwami , ze zniszczeniem życia i zjiszcseniem firm ?
  Pan Kluska , który przynosił państwu duże dochody został tak zniszczony psychicznie , że odechciĺo mu się pręźnych biznesów. Woli spokojniejsze życie.
  Niech urzędnicy sami zarobią na siebie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane