statystyki

Krótkie wykłady zagranicznego naukowca są wolne od PIT

autor: Mariusz Szulc24.09.2014, 08:00; Aktualizacja: 24.09.2014, 08:35

Uczelnia, która zatrudnia słowackiego wykładowcę krócej niż przez dwa lata, nie musi pobierać zaliczek na podatek od jego wynagrodzenia – potwierdziła bydgoska izba skarbowa.

O interpretację wystąpiła uczelnia zatrudniająca przez 9 miesięcy na etacie słowackiego profesora. Naukowiec jest zagranicznym rezydentem podatkowym i do Polski przyjeżdżał tylko dwa razy w trakcie semestru. Zostawał tu przez tydzień i wygłaszał w tym czasie serię wykładów. Uczelnia wypłacała mu wynagrodzenie, stosując podwyższone 50-proc. koszty podatkowe. Sądziła, że nie powinna potrącać zaliczki na podatek – zgodnie z art. 21 polsko-słowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepis ten zwalnia z podatku wynagrodzenie zagranicznego naukowca, jeśli wykłada on na uniwersytecie w drugim państwie krócej niż dwa lata. Dodatkowo wykładowiec musi świadczyć swoje usługi w interesie publicznym. Uczelnia uważała, że musiałaby potrącać zaliczki na PIT, gdyby od początku zakładano, że słowacki naukowiec będzie wygłaszał w Polsce wykłady dłużej niż przez dwa lata. Takie stanowisko zaakceptował dyrektor bydgoskiej izby.


Pozostało 7% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane