statystyki

Krótkie wykłady zagranicznego naukowca są wolne od PIT

autor: Mariusz Szulc24.09.2014, 08:00; Aktualizacja: 24.09.2014, 08:35

Uczelnia, która zatrudnia słowackiego wykładowcę krócej niż przez dwa lata, nie musi pobierać zaliczek na podatek od jego wynagrodzenia – potwierdziła bydgoska izba skarbowa.

O interpretację wystąpiła uczelnia zatrudniająca przez 9 miesięcy na etacie słowackiego profesora. Naukowiec jest zagranicznym rezydentem podatkowym i do Polski przyjeżdżał tylko dwa razy w trakcie semestru. Zostawał tu przez tydzień i wygłaszał w tym czasie serię wykładów. Uczelnia wypłacała mu wynagrodzenie, stosując podwyższone 50-proc. koszty podatkowe. Sądziła, że nie powinna potrącać zaliczki na podatek – zgodnie z art. 21 polsko-słowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepis ten zwalnia z podatku wynagrodzenie zagranicznego naukowca, jeśli wykłada on na uniwersytecie w drugim państwie krócej niż dwa lata. Dodatkowo wykładowiec musi świadczyć swoje usługi w interesie publicznym. Uczelnia uważała, że musiałaby potrącać zaliczki na PIT, gdyby od początku zakładano, że słowacki naukowiec będzie wygłaszał w Polsce wykłady dłużej niż przez dwa lata. Takie stanowisko zaakceptował dyrektor bydgoskiej izby.


Pozostało jeszcze 7% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane