Gminy domagają się podatku od mieszkań już miesiąc po zakupie od dewelopera. Sądy administracyjne orzekają, że podatek należy się dopiero od nowego roku.
Mimo kształtującej się linii orzeczniczej czytelnicy DGP informują nas o kolejnych przypadkach niekorzystnych decyzji gminnych organów podatkowych. Problem dotyczy osób kupujących nowo wybudowane mieszkania. A sprowadza się do tego, od kiedy nabywca ma zacząć płacić podatek od nieruchomości – czy od kolejnego miesiąca po nabyciu, czy dopiero od 1 stycznia następnego roku.
Powodem zamieszania są dwa przepisy. Z jednej strony, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849) obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (czyli np. zakup mieszkania). Z drugiej strony – jak wynika z art. 6 ust. 2 – w przypadku nowo wybudowanych budynków obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części (np. lokalu) przed ich ostatecznym wykończeniem.
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast są zdania, że przesunięcie obowiązku podatkowego na 1 stycznia kolejnego roku dotyczy wyłącznie tych podatników, którzy wybudowali budynek (zakończyli budowę lub uzyskali pozwolenie na użytkowanie). Nie obejmuje natomiast wtórnych nabywców, czyli np. klientów kupujących mieszkania od dewelopera.
Z pomocą podatnikom przychodzą sądy. Z orzecznictwa wynika, że odroczony moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy również nabywców wtórnych. Przykładem jest prawomocny wyrok WSA w Szczecinie z 27 lutego 2014 r. (sygn. akt I SA/Sz 1222/13). Sąd nie zgodził się z poglądem, że określony w art. 6 ust. 2 ustawy moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy tylko tych podatników, którzy wybudowali budynek lub budowlę. Podkreślił, że nie wynika to z przepisu.
Podobnie orzekł WSA w Białymstoku w prawomocnym orzeczeniu z 29 lutego 2012 r., (sygn. akt I SA/Bk 15/12). Stwierdził, że określony w art. 6 ust. 2 moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy wszystkich nowo wybudowanych budynków, niezależnie od tego, czy ich właścicielem lub posiadaczem jest inwestor, czy nabywca.
Wykładnię tę potwierdził również NSA, m.in. w wyrokach z 10 marca 2010 r. (sygn. akt II FSK 1765/08, II FSK 1766/08) oraz z 15 marca 2011 r. (sygn. akt II FSK 1877/09).