Jeżeli praca zdalna nie będzie miała związku z epidemią COVID-19, to zrefundowanie kosztów zakupu biurka czy krzesła będzie dla pracownika przychodem, który ewentualnie tylko może być objęty zwolnieniem podatkowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT – wyjaśnił dyrektor KIS.
Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
Zwolnienie to nie ma zastosowania, gdy w ogóle przychód nie powstaje – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej i wskazał tu na przepis dopuszczający pracę zdalną w czasie epidemii. Chodzi o art. 3 ustawy antykryzysowej z 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 1842 ze zm.), wprowadzony na mocy art. 77 tarczy antykryzysowej z 19 czerwca 2020 r. (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1072 ze zm.). Wynika z niego, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu pracodawca może – w celu przeciwdziałania COVID-19 – polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Zapewnia przy tym narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz jej obsługę logistyczną. Ten sam przepis przewiduje zarazem możliwość używania przez pracownika, przy wykonywaniu pracy zdalnej, narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę.
Pozostało
85%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama