We wtorek pisaliśmy o regulacjach dotyczących podatku u źródła od usług niematerialnych świadczonych za granicą, w piątek o zwolnieniu z PIT dla osób sprzedających grunty rolne. Dziś analizujemy opodatkowanie zysku niepodzielonego, gdy spółka kapitałowa przekształca się w osobową.
Trzy zupełnie różne sprawy i wspólny mianownik: brak precyzji w przepisach. Oczywiście kosztowny, i to bardzo, bo z tego powodu wiele osób i firm pisze wnioski o interpretacje podatkowe, armia urzędników się nimi zajmuje, a sprawy (i te dotyczące interpretacji, i te, w których ten etap wymiany opinii z fiskusem pominięto, przystępując od razu do działania) i tak trafiają do sądów, które latami muszą nad nimi ślęczeć. Zwykle na końcu i tak trzeba jeszcze uruchomić całą potężną – i oczywiście drogą – machinę legislacyjną, by przepisy wreszcie doprecyzować lub, co też się zdarza, jeszcze bardziej rozregulować.
Z trzech powyższych przykładów w jednym tak właśnie się stało: od przyszłego roku będą obowiązywać znowelizowane zapisy w ustawie o PIT i CIT dotyczące opodatkowania zysków przekształcanej spółki, które zostały przeniesione na kapitały inne niż zakładowy, czyli np. na kapitał zapasowy bądź rezerwowy.