Niepełnosprawny nie odliczy w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na kupno wyrobu, który jest dobrem powszechnego użytku – uznał w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Chodziło o kobietę, która w marcu 2013 r. kupiła specjalistyczną pościel, mającą jej pomóc w leczeniu zwyrodnienia stawów i zespołu chorób narządów ruchu. Produkt reklamowano jak zmniejszający napięcie i ból, rozgrzewający i delikatnie masujący zakończenia nerwowe oraz regulujący ciśnienie krwi oraz serca.
Kobieta chciała wiedzieć, czy wydatek może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Uważała, że ma takie prawo, skoro produkt przeznaczony jest wyłącznie do użytku osobistego, jest niezbędny w rehabilitacji i ułatwia jej funkcjonowanie jako osobie niepełnosprawnej.
Izba skarbowa była innego zdania. Przypomniała, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej można potrącić koszty zakupu indywidualnego sprzętu, urządzenia czy narzędzia technicznego niezbędnego w rehabilitacji bądź ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Nie dotyczy to jednak pościeli leczniczej, gdyż ta jest dobrem powszechnego użytku, z którego korzystać mogą nie tylko osoby niepełnosprawne. Dlatego też kobieta nie ma prawa do podatkowej preferencji – podsumowała izba.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 sierpnia 2014 r., nr IBPBII/1/415-387/14/BJ