Podatnik nie skorzysta ze zwolnienia w PIT, jeśli po sprzedaży nieruchomości kupi grunt rolny, który w ciągu dwóch lat nie zostanie przekwalifikowany na budowlany – wyjaśniła poznańska izba.
Chodziło o kobietę, która odziedziczyła w 2013 r. dom po zmarłej matce. Sprzedała go już w marcu 2014 r. Pieniądze planowała w ciągu dwóch lat przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, co pozwalałoby jej skorzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Podatniczka spytała izbę skarbową, czy będzie miała prawo do zwolnienia, jeśli kupi grunt rolny i od razu złoży wniosek o zmianę jego przeznaczenia na budowlany. Uważała, że zakup gruntu rolnego, na którym chce wybudować dom, może być celem mieszkaniowym wymienionym w art. 21 ust. 25 lit. c ustawy o PIT. Wystarczy, że w ciągu dwóch lat teren zostanie przekwalifikowany na budowlany.
Kobieta zastrzegła, że nie ma pewności, czy decyzja w sprawie przekwalifikowania zostanie wydana w ciągu dwóch lat i czy będzie ona pozytywna. Uważała jednak, że nie może ponosić negatywnych skutków opieszałości gminnych urzędników.
Odpowiedź izby skarbowej była negatywna. Izba stwierdziła, że przepisy ustawy o PIT są jednoznaczne i pozwalają na korzystanie z preferencji tylko w sytuacji, gdy podatnik w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości kupi grunt budowlany albo w tym czasie teren ten uzyska taki charakter. Jeśli dwuletni termin nie zostanie z jakiegokolwiek powodu zachowany, to zwolnienie nie będzie przysługiwać.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 sierpnia 2014 r., nr ILPB2/415-563/14-3/WM