Rolą podatnika jest wyczerpująco przedstawić stan faktyczny. Rolą organów – wyeliminować wątpliwości podatnika poprzez wydanie interpretacji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Rolą podatnika jest wyczerpująco przedstawić stan faktyczny. Rolą organów – wyeliminować wątpliwości podatnika poprzez wydanie interpretacji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sądy I instancji natomiast mają kontrolować, czy zaistniały przesłanki do odmowy udzielenia interpretacji – dodał NSA.
Chodziło o spółkę, której izba skarbowa odmówiła interpretacji. Pytanie dotyczyło tego, czy poniesione przez nią wydatki należy uznać za specjalistyczną usługę doradczą (zaliczaną wprost do kosztów), czy za wartości niematerialne i prawne (podlegające amortyzacji).
Izba uznała, że pytanie nie może zostać rozstrzygnięte bez postępowania dowodowego. Poza tym problem wymagał odwołania się do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). W związku z tym wykraczał poza zakres prawa podatkowego – uznał dyrektor izby.
Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Orzekł, że prawo podatkowe należy rozumieć szerzej niż art. 3 ordynacji podatkowej. Jest ono bowiem powiązane z innymi przepisami.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w tej sprawie żaden z podmiotów nie wypełnił swoich obowiązków. Spółka żądała od dyrektora izby, by ocenił stan faktyczny, a to jest rolą podatnika – wyjaśnił sędzia Jerzy Rypina. Z kolei dyrektor izby nie miał racji, odmawiając wydania interpretacjii i tłumacząc to koniecznością odniesienia się do ustawy o prawie autorskim.
Natomiast rolą WSA nie było definiowanie pojęcia prawa podatkowego, tylko kontrola, czy zaistniały przesłanki do odmowy wydania interpretacji.
ORZECZNICTWO
Wyroki NSA z 20 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2108/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia